Ovocné želé cukríky – bez lepku, bez laktózy, vegetariánske a vegánske

Musím naozaj povedať, že tieto cukríky sú neuveriteľne chutné a jednoduché pripraviť. Najskôr som vyskúšala pripraviť mango verziu, ale pridám sem aj moju druhú jahodovú verziu.

Niektoré kyslé ovocie zabraňuje želírovaniu (vrátane manga), takže je lepšie ho predvariť, ale pokiaľ budete môj recept nasledovať krok za krokom, tak predváranie môžete vynechať. Ja som mango “pyré“ jednoducho zmiešala s agarom , priviedla do varu a nechala jemne vrieť pár minúť. A výsledok?

Podarilo sa (dokonca som to odskúšala dvakrát). Ak chcete tak môžete namiesto 100 ml použiť až 200 ml vody a urobiť si viac cukríkov. To bola tá moja prvá štvrtková verzia, boli super, ale prídete tak o časť ovocnej chuti. Nám sa zapáčila tá silná ovocná chuť v tejto finálnej verzii. Toto záleží už od vašej chuti.

Nezabudnite, že agar je iný ako želatína a teda konzistencia je trochu iná. Tiež pozor, ak cukríky necháte vystavené vyššej teplote (napríklad teraz počas leta), tak to môže spôsobiť, že sa začnú roztápať.

Tieto cukríky sú bez lepku, bez laktózy, vegetaránske a taktiež vegánske. Možno nie sú úplne dokonalé a krásne, ako napríklad želé mackovia, ale myslím, že to že sú zdráve, bez umelých farbív, bez škodlivých sladidiel a iných škodlivýn prevyšuje krásu aj dokonalosť.

Práve tento týžden som videla cez svoj osobný profil na FB tiež recept s agarom, no trošku som sa aj pobavila. Autorka použila agar prášok a na úvod napísala, že je to recept bez “éčok”. Prečo ma to pobavilo? Jednoducho pretože agar je v skutočnosti tzv. Éčko jeho označenie je E406. Nie teraz sa nemusíte zľaknúť, určite nebudem propagovať niečo škodlivé. Ja viem žijeme v dobe, keď nás médiá kŕmia informáciami čo je zlé a čo dobré. Bohužial informácií je možno až príliš veľa a pokiaľ sa nepreštudujú detailne, tak môže vzniknúť aj mylný názor.

Takže vznikol “hit“, že všetko čo sa používa ako tzv. éčko teda emulgátor, alebo stabilizátor je zlé a zdraviu škodlivé. To nie je tak úplne pravda. Určite nie som zástancom zdraviu škodlivých emulgátorov, práve naopak som proti škodlivinám a snažím sa čítať všetko čo domov kupujem. Ale pravda je taká, že sú druhy tzv. éčok, ktoré nie sú škodlivé.

Teda napríklad náš agar, ako emulgátor (stabilizátor) sa používa hlavne kvôli jeho želírovacím a stužujúcim vlastnostiam. No problémom je, že veľké spoločnosti nepridajú do výrobku len agar na stuženie, ale bohužiaľ pridajú aj ďalších X Y (teda veľa iných) emulgátorov, ktoré sú zdraviu škodlivé.

Takže ja síce doma používam agar, ale čistý prášok. Výrobkom s obsahom škodlivých éčok sa samozrejme vyhýbam. Toto som chcela napísať len ako zaujímavú informáciu. Nechcem kritizovať nejakú nemenovanú autorku, každý sme len človek a nemôžeme veďieť všetko. Takže môj názor je, že nestačí čítať iba nadpis, ale treba ísť ďalej a dozvedieť komletnú informáciu.

Bio e-shop v Piešťanoch: www.zivotbezlepku.sk
Recepty: http://glutenfreesphere.com/sk/uvod/

RECEPT
Použijeme: silikónové formičky na cukríky, alebo silikónové formičky na ľad/hrniec/ponorný mixér
Príprava: 5 min.
Varenie: približne 10 min.
Porcie: cca 60-70 malých cukríkov

POTREBUJEME
10g agar prášok
100 ml voda
2 zrelé mangá, (340g) (ošúpané a bez kôstky)
1 pl. agáve sirup
1 pl. citrónová šťava, (čerstvá)

POSTUP
Mango a vodu rozmixujeme ponorným mixérom, (dohladka)
Potom nalejeme do hrnca pridáme agar, citrónovú šťavu a agáve sirup a poriadne rozmiešame
Privedieme do varu, potom necháme pár minút jemne vrieť (občas miešame)
Opatrne nalejeme do formičiek a necháme vychladnúť
Potom necháme aspoň hodinku v chladničke (aby nám stuhli)
Opatrne vyklopíme z formičiek a môžeme podávať

POZNÁMKY
Nezabudnite zmes občas premiešavať ! Počet cukríkov naozaj záleží od toho akú veľkosť formičiek zvolíte. Jahodovú verziu pripravíte rovnako: potrebujeme 430g jahôd, ale iba 50 ml vody. Postup je rovnaký.

Uskladnenie: v chladničke


(Reklamný článok)