Yaro M. Kupčo: Moja Európa – online výstava fotografií a súťaž o knihu

Prinášame online výstavu fotografií, ktorých autorom je Yaro M. Kupčo – fotograf a cestovateľ, ktorý žije v Piešťanoch a pracuje výlučne s klasickými fotoaparátmi, nepoužíva digitál. Ako fotograf precestoval Slovensko, alpské krajiny, Škandináviu, USA i Kanadu a svoju aktuálnu výstavu venoval Európe. 

Hodne mojich výstav malo názov „Cesty a zastavenia“ a tak sa volá aj moja kniha. Je to o túžbe človeka poznávať, ale aj o nutnosti spomaliť. Táto výstava je však len o tom poznávaní, o cestovaní. Ako slobodumilujúci človek som samozrejme uvítal pád komunizmu a otvorenie hraníc. A už vtedy začala moja cestovateľsko – poznávacia anabáza. Najskôr to boli alpské krajiny, potom zvyšok Európy a aj zámorie. Asi pred desiatimi rokmi sa zrodila základná myšlienka o európskej výstave. Pôvodne som na nej chcel mať najvyššie štíty jednotlivých krajín, ale potom som si uvedomil, že to by nebolo vôbec zaujímavé. Mnohé krajiny sú rovinaté a najvyšší bod tam vyčnieva pár metrov nad okolie. Bolo mi jasné, že tade cesta nevedie, preto som fotil nejakú zaujímavosť typickú pre ten ktorý štát. Niekedy sa ani to nedalo, ale nakoniec som našiel nejaký kompromis.

Dosť som rozmýšľal, čo to vlastne „Európa“ je, dá sa to definovať zemepisne, ale aj inak. Nakoniec som sa rozhodol dať na výstavu krajiny, ktoré patria do Európy nielen geograficky, ale aj civilizačne, kultúrne. Na tejto interaktívnej výstave je 43 fotografií, Veľká Británia je rozdelená na Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko.

Yaro M. Kupčo

Albánsko

Andorra

Anglicko

Belgicko

Bosna a Hercegovina

Bulharsko

Čechy

Čierna hora

Dánsko

Estónsko

Fínsko

Francúzsko

Grécko

Holandsko

Chorvátsko

Írsko

Island

Lichtenštajnsko

Litva

Lotyšsko

Luxembursko

Macedónsko

Maďarsko

Malta

Moldavsko

Monako

Nemecko

Nórsko

Poľsko

Portugalsko

Rakúsko

Rumunsko

San Maríno

Severné Írsko

Slovinsko

Srbsko

Škótsko

Španielsko

Švajčiarsko

Švédsko

Taliansko

Vatikán

Wales

Text a foto: Yaro M. Kupčo