Yaro M. Kupčo: Moja Európa – online výstava fotografií a súťaž o knihu

Prinášame online výstavu fotografií, ktorých autorom je Yaro M. Kupčo – fotograf a cestovateľ, ktorý žije v Piešťanoch a pracuje výlučne s klasickými fotoaparátmi, nepoužíva digitál. Ako fotograf precestoval Slovensko, alpské krajiny, Škandináviu, USA i Kanadu a svoju aktuálnu výstavu venoval Európe. V rámci otvorenia online výstavy sme pripravili súťaž o jeho knihu Cesty a zastavenia.

AKTUALIZOVANÉ 21. júna 2021: Súťaž je ukončená, víťazkou sa stala a knihu získala Monika Šupatíková.

Hodne mojich výstav malo názov „Cesty a zastavenia“ a tak sa volá aj moja kniha. Je to o túžbe človeka poznávať, ale aj o nutnosti spomaliť. Táto výstava je však len o tom poznávaní, o cestovaní.

Ako slobodumilujúci človek som samozrejme uvítal pád komunizmu a otvorenie hraníc. A už vtedy začala moja cestovateľsko – poznávacia anabáza. Najskôr to boli alpské krajiny, potom zvyšok Európy a aj zámorie.

Asi pred desiatimi rokmi sa zrodila základná myšlienka o európskej výstave. Pôvodne som na nej chcel mať najvyššie štíty jednotlivých krajín, ale potom som si uvedomil, že to by nebolo vôbec zaujímavé.

Mnohé krajiny sú rovinaté a najvyšší bod tam vyčnieva pár metrov nad okolie. Bolo mi jasné, že tade cesta nevedie, preto som fotil nejakú zaujímavosť typickú pre ten ktorý štát. Niekedy sa ani to nedalo, ale nakoniec som našiel nejaký kompromis.

V roku 2020 a 2021 som plánoval nafotiť posledné krajiny, ktoré mi chýbali do kolekcie, Albánsko, Čiernu Horu, Macedónsko, Bulharsko a Kosovo. Ale človek mieni a Covid mení. Práve kvôli pandémii som nemohol cestovať do týchto krajín, výstavu som však mal naplánovanú na rok 2021.

Tak som sa rozhodol urobiť ju v interaktívnej forme na stránkach zpiešťan.sk, a neskôr, keď sa dúfam zadarí navštíviť vyššie spomenuté krajiny, urobiť regulérnu výstavu v nejakej galérii.

Na tejto interaktívnej výstave je 38 fotografií, Veľká Británia je rozdelená na Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko.

A dovolil som si urobiť malú súťaž. Asi mesiac budú vystavené samotné fotografie bez popisu, o akú krajinu ide. Kto prvý uhádne, z ktorej krajiny sú jednotlivé fotografie, dostane darček – autorovu knihu s venovaním.

Niektoré fotografie sú jasné, niektoré je už ťažšie uhádnuť. Aby to nebolo také ťažké, stačí uhádnuť 30 fotografií. A ešte to trošku zľahčím, na mojej web stránke tie fotografie sú, občas málo zmenené a farebné, ale nemal by byť problém ich identifikovať. Odpovede posielajte na redakcia@zpiestan.sk.

Yaro M. Kupčo

 

Andorra

Anglicko

Belgicko

Bosna a Hercegovina

Čechy

Dánsko

Estónsko

Fínsko

Francúzsko

Grécko

Holandsko

Chorvátsko

Írsko

Island

Lichtenštajnsko

Litva

Lotyšsko

Luxembursko

Maďarsko

Malta

Moldavsko

Monako

Nemecko

Nórsko

Poľsko

Portugalsko

Rakúsko

Rumunsko

San Maríno

Severné Írsko

Slovinsko

Škótsko

Španielsko

Švajčiarsko

Švédsko

Taliansko

Vatikán

Wales

Text a foto: Yaro M. Kupčo