09.03.2017 # 07:56 # 07:56

Začínajú prípravy na bozkávanie ropúch, treba postaviť zábrany

Občianske združenie Kvas aj tento rok zabezpečuje záchranné prenosy obojživelníkov v lokalite vodnej nádrže Striebornica pri obci Moravany nad Váhom. Akcia má dlhoročnú tradíciu a ľudia ju poznajú pod názvom Pobozkaj ropuchu.

Prvý krok tejto aktivity je postavenie zábrany popri ceste na približne 700 m dlhom úseku. Uskutoční sa v nedeľu 12. marca a pomôcť môže prísť každý, stačí kontaktovať organizátorov cez správu na Facebooku občianskeho združenia Kvas, e-mailom ozkvas@gmail.com alebo telefonicky 0948 925 161.

Druhým krokom záchranných prenosov je prenášanie žiab cez cestu. Uskutoční sa v závislosti od počasia. Vlani to bolo koncom marca. Kedže ropuchy sú súmračné zvieratá, prenášanie sa koná zväčša vo večerných hodinách.

Aktivita a ťah žiab závisia od vonkajšej teploty. Preto nie je možné vopred predpokladať, v ktorých dňoch bude ťah prebiehať. „Všeobecne môžeme povedať, že na to, aby žaby išli je potrebná teplota na lokalite viac ako 8 stupňov,“ vysvetlil dlhoročný organizátor akcie Pobozkaj ropuchu Aurel Rusnák.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

X