Ropuchy tiahnu za súmraku, pomôcť im cez cestu môže každý

Teplejšie počasie v  posledných dňoch prebralo ropuchy bradavičnaté zo zimného spánku. Obojživelníky sa už presúvajú k jazeru Striebornica, aby tam splodili nové potomstvo. Pomôcť im prekonať nebezpečnú cestu môže každý. Treba však dodržať odporúčania ochrancov prírody.

„Priatelia, ako každý rok aj túto jar sa s prírodou zobúdzajú naše obľúbené obojživelníky. Po chladných dňoch prišli teplé a včera sa začal ťah ropúch a skokanov aj na Striebornici. Vzhľadom na situáciu s pandémiou sme tento rok upustili od stavania zábran. Napriek tomu každý kto má chuť môže s prenosmi pomôcť aj teraz,“ informuje občianske združenie Kvas cez faceboook.

Kvôli epidemiologickým opatreniam prebiehajú prenosy individuálne. Dobrovoľníci, ktorí chcú žabám pomôcť, by si nemali doma zabudnúť čelovky a reflexné vesty. Dôležité je mať so sebou aj vedro. K Striebornici treba prísť za súmraku, až vtedy začínajú byť ropuchy aktívne, na ceste sa preto neobjavia skôr než o 19.00 h. Ťah sa začal počas posledného marcového víkendu a potrvá približne týždeň.

„Žaby treba brať z cesty a jej okolia a dať ich za cestu k vode, ak je ich viac spletených dohromady, skúste ich rozdeliť, inak hrozí ich utopenie,“ informuje ďalej o. z. Kvas. Ropuchy je možné nájsť na cestách okolo celého jazera, ale aj vyššie smerom na Výtoky. Stačí ich preniesť cez cestu, ďalej prejdú samé.