Vrbové: Poslanci mestskej polícii ďalšiu šancu nedali

Mesto pod šikmou vežou bude onedlho bez strážnikov. O bezpečnosť sa chce radnica starať pomocou kamier a dôchodcov.

Obyvateľov Vrbového najviac trápia neosvetlené priechody pre chodcov. Na jednom z nich aj tento týždeň zrazilo auto v popoludňajších hodinách malého chlapca. Bezpečný prechod školákov cez frekventovanú cestu majú ráno na starosti mestskí policajti. Okrem toho však podľa poslancov veľa nerobia.

V lete ich preto na prechodoch nahradia dôchodcovia alebo nezamestnaní. Zastupiteľstvo včera rozhodlo, že mestskú políciu od 31. mája ruší. Ročne tak ušetrí asi 62-tisíc eur. Tieto peniaze majú prispieť k zlepšeniu bezpečnosti v meste.

Hovorilo sa o inštalovaní kamier, pomocou ktorých by dianie v na kritických miestach sledoval zamestnanec radnice. Tieto zábery by malo k dispozícii aj obvodné oddelenie policajného zboru.
Vo Vrbovom môže pôsobiť až 19 štátnych policajtov, aktuálne však nie sú všetky miesta obsadené. Poslancov o tom informoval viceprimátor Štefan Kubík. Polícia pritom musí zasahovať aj v okolitých obciach.

„Dvakrát do mesiaca sa zídeme s vedením obvodného oddelenia a budeme sa informovať o vývoji verejného poriadku,“ dodal viceprimátor.

Mestskej polícii chcela dať ďalšiu šancu poslankyňa Nina Horská. V inom personálnom zložení by mohla fungovať lepšie. Podľa jej slov bolo chybou, že vedenie mesta a poslanci doteraz strážnikov dostatočne nekontrolovali a nevytvárali im adekvátne podmienky.

„Myslím si, že mestskí policajti mali šancu dvadsať rokov. Naše mesto je pomerne malé a sú aj väčšie, ktoré mestskú políciu nemajú,“ reagoval poslanec Jozef Duračka.

Väčšina zastupiteľstva sa nakoniec priklonila k jeho názoru. Vo Vrbovom sú aktuálne traja strážnici, jeden z nich je dlhodobo práceneschopný.

Text a foto: Martin Palkovič