Vízie pre Piešťany boli aj o tom Ako nevymýšľať koleso

Konferencia mala vyvolať diskusiu o urbanizme, architektúre a vizuálnej kultúre. Piešťanci dostali inšpiráciu ako opraviť amfiteáter, dozvedeli sa, že mestu chýba dizajn manuál aj ako zapojiť verejnosť do mestského plánovania.

Podujatie malo podtitul Ako nevymýšľať koleso. Dnes dopoludnia prilákalo do knižnice desiatky ľudí. Boli medzi nimi aktivisti, poslanci, pracovníci mestského úradu aj zástupcovia okolitých obcí.

Od rečníkov dostali pozitívny príklad „ako sa to dá.“ Pre naše mesto veľmi aktuálnu tému otvoril napríklad Juraj Havlík z Banskej Bystrice, ktorý hovoril o oživení tamojšieho amfiteátra.

Ten mal najväčšie plátno v celom Československu a atraktívny výhľad na mesto pod Urpínom, ale kultúrneho inštitúcie ho roky nevyužívali. Veci sa pohli až po iniciatíve mladých ľudí, ktorí tam chceli premietnuť jeden film. Od vtedy uplynuli štyri roky a teraz čaká amfiteáter bohaté kultúrne leto.

Podobne inšpiratívne boli aj ďalšie príspevky. Ivan Siláči hovoril o tom, ako z Lučenca spravili mesto priateľské k dobrovoľníkom. Bývalý primátor Leopoldova Milan Gavorník rozprával o architektonickej súťaži na tamojšiu radnicu, do ktorej sa zapojilo vyše päťdesiat kolektívov. Zora Paulíniová priblížila participatívne plánovanie a grafický dizajnér Majo Moravčík z Piešťan poukázal na to, že nášmu mestu chýba dizajnmanuál.

Na konferenciu prišiel aj národný cyklokoordinátor Peter Klučka, ktorý vyzval k tomu, aby podobná funkcia vznikla aj na mestskej úrovni. „Mal by to byť človek, ktorý bude zastupovať cyklistov pred tunajšími úradmi, bude komunikovať s projektantmi, políciou a podobne, aby prestali vnímať cyklistov ako škodnú.“

Konferenciu Vízie pre Piešťany zorganizovali mestská poslankyňa Eva Wernerová, študentka architektúry Lívia Gažová a architekt Michal Veselý. Vďaka dnešnému úspechu sa možno dočká pokračovania.
Ak ste ju nestihli, môžete si pozrieť záznam, ktorý urobila Piešťany TV. Nájdete ho na tejto adrese. Niektorým témam sa budeme venovať v ďalších článkoch.

MP_01-15-15_375 MP_01-15-15_385

Text a foto: Martin Palkovič