V Piešťanoch rastie miera separácie elektroodpadu

Odovzdať nepotrebné elektrospotrebiče môžete v Piešťanoch v zbernom dvore alebo ich vhodiť do červeno-bielych kontajnerov. V meste je ich umiestnených jedenásť.

„V roku 2020 bolo z týchto kontajnerov rozmiestnených v meste vyzbieraných 7 477 kg elektroodpadu. Oproti roku 2018, kedy bolo v kontajneroch uložených 2 290 kg elektroodpadu a v roku 2019 2 680 kg, je to výrazný nárast vyseparovaného elektroodpadu v našom meste,“ informoval Martin Ričány, hovorca Mestského úradu Piešťany.

Len za prvé tri mesiace tohto roka dali Piešťanci do kontajnerov 3 000 kg elektroodpadu.

„Každý kontajner ma senzor na sledovanie naplnenosti a preto sa nám nestáva, že sú naše kontajnery preplnené. Vďaka senzorom dokážeme efektívne vyprázdňovať len plné kontajnery. Každý občan si na základe QR kódy, ktorý sa nachádza na každej nádobe, môže stiahnuť aplikáciu na sledovanie naplnenosti kontajnera a ešte pred vyhodením elektroodpadu skontrolovať, či kontajner v jeho okolí je prázdny. V prípade, že je plný, si na mape môže vyhľadať najbližší prázdny kontajner,“  uviedol Tomáš Štefančík zo spoločnosti ASEKOL.

Do červeno-bieleho kontajnera patria: videoprehrávače, DVD prehrávače, rádioprijímače, hi-fi veže, magnetofóny, domáce kiná, reproduktory, diaľkové ovládače, slúchadlá a pod.), videokamery, digitálne a analógové fotoaparáty vrátane príslušenstva (napr. objektívy, blesky a pod.), výpočtová technika (napr. drobné počítače, notebooky, netbooky, karty, optické mechaniky, myši, klávesnice), faxy a záznamníky, telefónne prístroje (klasické, bezdrôtové, mobilné), tlačiarne, malé stolné kopírky, kalkulačky, herné konzoly, videohry vrátane ovládačov (joysticky, gamepady a pod.), elektrické hračky (napr. autodráhy, vláčiky, RC modely a pod.), batérie a akumulátory, CD, DVD nosiče.

Do červeno-bieleho kontajnera nepatria: monitory, televízory, žiarivky, výbojky, LED žiarovky a klasické žiarovky

Zdroj: piestany.sk