Trnavské pašie budú pastvou pre oči

Už tento víkend, 12. a 13. apríla, bude v Sade Antona Bernoláka (Promenáda) veľkolepé exteriérové divadlo. Predstavenie Pašie – Cesta pútnika prevedie návštevníkov príbehom Veľkej noci. Tešiť sa môžu na takmer 50 hercov odetých v kostýmoch zo štúdií Barrandov a projekciu z kamier, ktorá dotvorí umeleckú scénu.

Organizátormi podujatia sú Trnavský samosprávny kraj a Trnavské osvetové stredisko. Réžiu má v rukách skúsený režisér Kamil Žiška, ktorý už minulú jar začal s prieskumom témy a s tvorbou scenára. „Najskôr sme rozmýšľali nad textom pôvodných pašiových hier od jezuitu Andreja Čambála. Bol inšpiratívny, ale sto rokov starý, a tak som napísal nový text, ktorý mal presah aj do súčasnosti,” vysvetľuje.

Pašiové hry boli v Trnave významným kultúrnym a náboženským fenoménom, ktorý priťahoval návštevníkov z celého Slovenska, aj zo zahraničia. Hrali sa tu sto rokov, naposledy v roku 2005. Po generačnej prestávke je tento jedinečný formát späť, a to vo väčšej produkcii –
s profesionálnymi hercami, s využitím technológie a umeleckou výpravou. Prípravy trvali rok.

V sobotu môžu návštevníci zažiť predstavenie Pašie – Cesta pútnika vo večernej atmosfére
o 19.30 h., v nedeľu počas dňa o 17.30 h. Vstup je voľný.

Predstavenie bude trvať dve hodiny, prinesie pútavý príbeh a scénu

Príbeh Pašií, ktorý diváci zažijú pod stromami Sadu A. Bernoláka, s hradbami v pozadí, je prerozprávaný cez cestu pútnika, ktorý prichádza zo sveta, kde sa už evanjeliám neverí.
„Je to postava, s ktorou sa dnešný divák Pašií dokáže stotožniť. Prichádza z 21. storočia a vďaka Zboru spravodlivých, ktorý ho prevedie Starým a Novým zákonom, objavuje nové hodnoty. Zisťuje, že aj v jeho svete existuje ešte zrnko pravdy”, vysvetľuje režisér. Láska, obeta, trpezlivosť sa budú vinúť celou hrou. Pred Veľkou nocou to bude silný divadelný aj duchovný zážitok.

V hlavných mužských úlohách sa predstavia známe herecké osobnosti ako Kamil Mikulčík, Štefan Bučko, Jozef Adamčík, Miroslav Beňuš a Michal Jánoš. Postavu Ježiša obsadil Martin Žák. Máriu zahrá herečka Adela Mojžišová, ktorá je známa z Túlavého divadla aj zo seriálu Druhá Šanca a Čas nádejí. Rytmus celému predstaveniu udáva antický zbor. Príležitosť zahrať si v ňom dostali mladí amatérski herci z Cyrilometodského divadla.

Vizuálne budú Pašie pastvou pre oči. Diváci uvidia autentické kostýmy Rimanov z barrandovských štúdií. Do svahu bude zasadené vyvýšené pódium a z parku sa stane prírodná divadelná sála. Atmosféru divadla posilní umelecké svietenie, orchestrálna a sakrálna hudba pretkaná chorálmi. Jej autorom je renomovaný slovenský skladateľ Lukáš Borzík. Zaujímavosťou je aj fakt, že v hre sa objavia kone.

Stredoveké hradby prepojené s modernou technológiou

Múry trnavských hradieb sa stanú súčasťou divadelných kulís. Miestami budú pripomínať jeruzalemský chrám, miestami sa zmenia na projekčné plátno, na ktoré premietnu sekvencie k hre. Dynamike Pašií pomôžu aj LED panely, na ktoré naživo prenesú obraz z dvoch kamier.

Drevo ako spájajúci prvok hry

Za zmienku určite stoja aj variabilné divadelné drevené kulisy. Pripomínajú archu, bránu, cez ktorú prechádza pútnik. Počas hry s nimi budú herci rôzne interagovať. „Drevo ako prvok prepája v Pašiách celý príbeh – od stromu poznania až po kríž. Aj celé predstavenie sa vlastne deje pod stromami”, vysvetľuje režisér. Autorom kulís a celej výpravy je známy slovenský scénograf, Tom Ciller.

„Príďte si potešiť dušu. Táto hra, ktorá vychádza z Biblie, prináša tézy, ktoré sa nemenia. Je o ľudskosti, o základných ľudských pudoch,“ pozýva herec Michal Jánoš, ktorý v hre stvárňuje postavu zbormajstra a sprevádza pútnika po celý čas.

„Ide o jedinečnú príležitosť, pozrieť si toto predstavenie pod holým nebom práve v Trnave, ktorej história je hlboko prepojená s vierou a je i skvelou kulisou pre tento príbeh. Práve predveľkonočný víkend je tak výbornou príležitosťou zavítať do Trnavy, pozrieť si jej krásy a odniesť si neopakovateľné spomienky,“ pozýva za Oblastnú organizáciu cestovného ruchu Trnava Tourism Alexander Prostinák.

Organizátori návštevníkom odporúčajú pricestovať hromadnou dopravou. Autobusová i vlaková stanica sa nachádzajú len pár minút chôdze od miesta konania. V prípade, že sa rozhodnú pre cestu autom, odporúčajú využiť jedno zo záchytných parkovísk v okolí centra.

Viac informácií na pasietrnava.sk

Zdroj: Tlačová správa – OOCR Trnava Tourism