V trnavskej nemocnici začínajú očkovať vakcínou Nuvaxovid

Ministerstvo zdravotníctva SR spúšťa očkovanie vakcínou Nuvaxovid od firmy Novavax. Vakcína je vhodná aj pre tých, ktorí mali medicínsku kontraindikáciu na doteraz schválené vakcíny proti ochoreniu covid-19. Novú očkovaciu látku začnú záujemcom podávať vo štvrtok 10. marca aj vo Fakultnej nemocnici Trnava. Od pondelka 14. marca bude k dispozícii v ďalších 46 centrách v rámci celého Slovenska.

Odborníci vkladajú nádej do vakcíny od spoločnosti Novavax z dôvodu, že by mohla presvedčiť všetkých, ktorí nedôverujú moderným mRNA alebo vektorovým vakcínam. „Vakcína je postavená na báze proteínu. Na rovnakom princípe fungujú aj očkovacie látky, ktoré sa desiatky rokov používajú, napríklad, proti chrípke, žltačke či rakovine krčka maternice,“ vysvetlil minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila podmienečnú registráciu vakcíny Nuvaxovid ešte v decembri. Na Slovensku sa na prevenciu proti ochoreniu covid-19 doposiaľ používali vakcíny od troch výrobcov: Comirnaty od Pfizeru, Spikevax od Moderny a jednodávková vakcína Janssen od firmy Johnson & Johnson. Vakcína Nuvaxovid je vhodná pre osoby staršie ako 18 rokov.

„Registrácia na očkovanie je spustená na stránke korona.gov.sk, kde si záujemca zvolí aj miesto očkovania. Očkovanie pre záujemcov však bude možné aj bez predchádzajúcej registrácie. Záujemcovi o očkovanie stačí prísť do vakcinačného centra s preukazom poistenca a občianskym preukazom,“ vysvetlil minister Lengvarský.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií je na vakcínu Nuvaxovid aktuálne prihlásených 1771 čakateľov a 130 ľudí už má pridelený termín vakcinácie.

Očkovanie vakcínou od spoločnosti Novavax je možné ako prvé očkovanie, alebo ako booster dávka (tretia dávka).

Zdroj: Tlačová správa – Ministerstvo zdravotníctva SR