Piešťanskí podnikatelia chcú viac spolupracovať s mestom, potenciál vidia v cestovnom ruchu

Podnikatelia v okrese Piešťany by sa radi viac zapájali do tvorby a implementovania mestských alebo regionálnych plánov rozvoja. Podľa väčšiny z nich na to mesto nevytvára vhodné príležitosti. V najbližších 5-10 rokoch vidia najlepší potenciál v rozšírení rozvoja cestovného ruchu, na čo je potrebná lepšia spolupráca samosprávy a podnikateľov z odvetvia. Dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily v okrese je podľa väčšiny nízka. Pre spomalenie úbytku obyvateľstva treba stavať viac nájomných bytov.
To sú hlavné závery prieskumu, ktorý vo februári uskutočnila Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) v spolupráci s inštitútom INEKO medzi podnikateľmi v okrese Piešťany. Zúčastnilo sa ho 50 miestnych podnikateľov všetkých veľkostí, z ktorých väčšina pôsobí v sektoroch služieb a obchodu. Cieľom prieskumu je poskytnúť predstaviteľom mesta spätnú väzbu od podnikateľov a tiež hľadať možnosti efektívnejšej spolupráce.
Prieskum je súčasťou projektu inštitútu INEKO, ktorý finančne podporuje Center for International Private Enterprise (CIPE). Jeho kompletné výsledky sú zverejnené na web stránke Podnikateľskej aliancie Slovenska.
Podrobnejšie závery
Viac ako polovica (54 %) podnikateľov hodnotí spoluprácu medzi mestom Piešťany a podnikateľmi zle. Dobre ju hodnotí len 20 % podnikateľov. Ostatní sa vyjadriť nevedeli.
Väčšina (68 %) podnikateľov tvrdí, že nemajú dostatočné informácie o dianí v meste. Zvyšných 32 % považuje informovanosť za dostatočnú.
Až 70 % podnikateľov je toho názoru, že mesto Piešťany nevytvára príležitosti pre podnikateľov, aby sa zapájali do tvorby a implementovania mestských alebo regionálnych plánov rozvoja. Iba 8 % podnikateľov tvrdí, že mesto takéto príležitosti pre podnikateľov vytvára. Zvyšných 22 % podnikateľov sa nevedelo vyjadriť.
Do procesu tvorby a implementovania regionálnych plánov by malo záujem zapojiť sa 64 % podnikateľov. Do tohto procesu by nevstúpilo 28 % podnikateľov. 8 % podnikateľov sa vyjadriť nevedelo.
Z prieskumu vyplýva, že v okrese Piešťany je lepšia dostupnosť pracovnej sily s nižšou kvalifikáciou. Zamestnanca s nižšou kvalifikáciou by našlo dostatočne rýchlo 63 % podnikateľov. Ak sa jedná o zamestnancov s vyššou kvalifikáciou, dostatočne rýchlo by ich našlo len 24 % podnikateľov.
Podnikatelia vidia v meste Piešťany a jeho okolí v najbližších 5-10 rokoch najlepší potenciál rozvoja nasledujúcich odvetví hospodárstva: a) rozšíriť rozvoj cestovného ruchu nad rámec súčasného rozvoja – 80 %, b) zdravotníctvo – 56 %, c) rozšíriť oblasť služieb starostlivosti o telo a dušu (wellness) – 50 %.
Pre okres Piešťany je významný cestovný ruch. Podnikatelia uviedli nasledovné aspekty, ktoré podľa nich bránia tomu, aby sa cestovný ruch ešte viac rozvíjal: a) lepšia spolupráca samosprávy a podnikateľov z odvetvia – 62 %, b) vybavenosť infraštruktúrou – 46 %, c) vyšší záujem samosprávy – 42 %.
Okrem cestovného ruchu je pre okres Piešťany významná aj poľnohospodárska výroba. Podľa podnikateľov bránia v rozvoji poľnohospodárskej výroby: a) nízky záujem vlády o poľnohospodárstvo – 49 %, b) slabé prepojenie poľnohospodárskej výroby s potravinárskym priemyslom – 47 %, c) nízka úroveň dotácií v porovnaní s okolitými štátmi – 45 %.
Mesto Piešťany už dlhodobo čelí úbytku obyvateľov a starnutiu populácie, čo má negatívny dopad na dostupnosť pracovnej sily. Aby sa tento trend zastavil, podnikatelia od samosprávy očakávajú nasledovné kroky: a) podporiť výstavbu nájomných domov – 64 %, b) sprístupniť viac športových zariadení – 34 %, c) uplatniť špeciálne podporné programy pre rodiny s deťmi – 34 %.
Podnikatelia sa na miestnej úrovni stretávajú s rôznymi problémami. Za najdôležitejšie považujú: a) 62 % – nízka kvalita regionálnych a miestnych ciest, b) 44 % – zdĺhavé územné a stavebné konanie, c) 36 % – nízka kvalita alebo nedostupnosť zdravotných služieb.
Hlavnými príčinami problémov, s ktorými sa podnikatelia stretávajú na miestnej úrovni sú: a) 50 % – nezáujem občanov o dianie na miestnej úrovni, nedostatočná kontrola, b) 46 % – nedostatky vo fungovaní obcí, c) 29 % – nezáujem centrálnej vlády o miestne problémy.
Za najzávažnejšie príčiny nedostatkov pri fungovaní obcí v okrese Piešťany podnikatelia považujú: a) prílišná byrokracia na úrovni obcí/VÚC – 56 %, b) slabé/nedostatočné personálne kapacity – 38 %, c) málo finančných prostriedkov – 28 %.
Zdroj: Tlačová správa – Podnikateľská aliancia Slovenska
Ilustr. foto: Martin Palkovič