Piešťanci najazdili na bicykloch do práce takmer 24-tisíc kilometrov

Počet najazdených kilometrov oproti minulému roku stúpol, kúpeľné mesto vďaka tomu patrí medzi najlepšie na Slovensku. Na umiestnenie na medailových priečkach to však nestačilo.

Slávnostné vyhodnotenie 4. ročníka celoslovenskej kampane Do práce na bicykli sa uskutočnilo 15. júna 2017 v Bratislave. Súťaž, ktorej hlavným cieľom je podporiť rozvoj cyklodopravy v slovenských mestách a obciach, prekonala aj v tomto roku všetky doterajšie rekordy a posadila počas mája do sedadla bicykla takmer 10-tisíc ľudí.

Do kampane Do práce na bicykli sa celkovo zapojilo 8531 obyvateľov v 2566 tímoch zo 74 samospráv, ktorí počas mesiaca absolvovali 175 930 jázd na bicykloch a celkovo najazdili vyše 1,1 milióna kilometrov.

„Ďakujem všetkým, ktorí sa do tohto projektu zapojili a verím, že aj do budúcnosti bude jedným z ťahúňov rozvoja cyklodopravy na Slovensku,“ uviedol na slávnostnom vyhodnotení minister dopravy Árpád Érsek.

V súvislosti s potrebou rozvoja cyklistickej dopravy na Slovensku doplnil, že dnes už nikto nespochybňuje snahu cyklistickej verejnosti byť plnohodnotnou súčasťou riešenia dopravných problémov v našich mestách.

„Tento rok sa napríklad kampane zúčastnilo až 1166 zamestnávateľov, z ktorých mnohí vyčlenili pre svojich pracovníkov priestory na odkladanie bicyklov, namontovali cyklostojany, sprístupnili sprchy. Zlepšené podmienky následne motivujú ľudí zvoliť si na cestu do práce práve bicykel,“ povedala koordinátorka kampane Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica (OCI BB).

V kategórii Samospráva, v ktorej súťažiaci najazdili spolu najväčší počet kilometrov (priemerne na počet obyvateľov) zvíťazil rovnako ako minulý rok Svit (1,846 km/obyvateľa), druhé skončilo mesto Martin (1,689 km/obyv.) a tretí Trenčín (1,388 km/obyv.).

Piešťanom patrí v tejto kategórii 12. priečka (0,844 km/obyv.). Tunajší cyklisti najazdili počas mája presne 23 928,91 km, čo je 10-tisíc viac než pred rokom.

Najlepším piešťanským tímom je hotONbike (2045,38 km). Na druhom mieste skončili Modrí jazdci (1720,65 km) a bronz patrí tímu RANDON4 (1563,96 km).

Piešťany reprezentovalo 56 tímov a 194 cyklistov. Každý z nich v priemere najazdil 125,68 km.

Text: Tlačová správa/OCIBB, Martin Palkovič Ilustr. foto: MP