Opäť chcú opraviť Kolonádový most, dokončený musí byť v novembri

Tento termín musí radnica stihnúť, ak sa jej podarí získať dotáciu vo výške 1,6 mil. eur. Vo štvrtok 12. februára budú o podaní žiadosti rokovať poslanci, do konca roka musí byť rekonštrukcia hotová a vyúčtovaná.

Mesto o peniaze z eurofondov na opravu Kolonádového mosta už raz žiadalo. V lete však prišla z ministerstva pôdohospodárstva, ktoré príslušnú výzvu zastrešuje, negatívna odpoveď. Údajne nebolo preukázané doterajšie nesprávne využitie kultúrnej pamiatky.

Aktuálne sú na moste predajné priestory. Podľa projektu tam po rekonštrukcii vznikne informačné centrum a galéria. Samospráva chce pritom realizovať opravu mostovky, stavebnej konštrukcie, chodníkov, okien aj elektroinštalácie.

Podľa projektovej dokumentácie to má trvať 12 mesiacov. Vo výzve na predloženie žiadostí o dotácie je však napísané, že v prípade získania eurofondov musí byť projekt hotový do 30. novembra tohto roka. Okrem toho treba ešte stihnúť aj verejné obstarávanie dodávateľa.

Príslušné komisie aj mestská rada odporučili poslancom žiadosť o dotáciu schváliť. Keďže za sochou Barlolámača má byť podľa pôvodného návrhu architekta Emila Belluša obnovený pitný pavilón, komisia pre životné prostredie navrhla, aby radnica v spolupráci s kúpeľmi vyriešila prívod termálnej vody. S tým totiž projekt nepočítal. Podobné uznesenie prijala aj kultúrna komisia, ktorá o odporučila rokovanie v tejto veci s Inšpektorátom kúpeľov a žriediel.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič