Obrazom: Piešťany navštívila labuť čierna

Na spočítanie výskytu jedincov tohto druhu v našom meste stačia tri prsty. Prvýkrát pozoroval ornitológ Erich Kubica labuť čiernu v Piešťanoch v roku 2009, potom v roku 2015 a okoloidúci ju mali možnosť obdivovať pri Kolonádovom moste aj v stredu 13. júla 2022.

Labuť čierna sa prirodzene vyskytuje v Austrálii, kde jej vajcia pôvodní obyvatelia aj konzumovali. V Európe sú čierne labute chované pre okrasné účely. S určitosťou je preto možné povedať, že aj tento jedinec chovateľovi uletel.

„Dnes sa pomerne často chová v parkoch, na jazierkach a mláďatá, pokiaľ nie sú kupírované (skrátená jedna letka), tak sa potom začnú túlať po širokom okolí. Táto mala na ľavej nohe, nad kĺbikom chovateľský krúžok, nie zo Slovenska,“ vysvetlil ornitológ Erich Kubica na sociálnej sieti Facebook.

Práve vďaka Erichovi Kubicovi sú neodmysliteľnou súčasťou Piešťan labute hrbozobé. Od svojej austrálskej príbuznej sú o niečo väčšie a mohutnejšie. Napriek tomu, že k nej dnes popoludní pri Kolonádovom moste neboli príliš prívetivé, čierna labuť sa ich držala a nechala sa spolu s nimi kŕmiť okoloidúcimi.

Text a foto: Martin Kubica