Nemocnica: V novej správnej rade bude iba jeden človek z ministerstva

Rezort zdravotníctva potvrdil, že vymení dozorné orgány nemocníc, ktoré sú neziskovými organizáciami. Zmena bude platiť od 1. marca a dotkne sa aj Nemocnice Alexandra Wintera.

Tento krok avizoval minister Viliam Čislák krátko po svojom nástupe do funkcie. Do Piešťan však poslal správnu radu z dvoch tretín zloženú zo svojich zástupcov. Zvyšní dvaja – lekár Alan Suchánek a sestra Magdaléna Kovačovičová v nej reprezentujú zamestnancov. To oni na jeseň upozornili na nákup počítačového tomografu, kvôli ktorému odstúpila bývalá ministerka aj podpredsedníčka parlamentu.

„Ministerstvo zdravotníctva požiadalo listom zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska, vyšších územných celkov a rovnako aj tretieho sektora a odborárskych združení v zdravotníctve o nomináciu svojich členov do správnych rád nemocníc, ktoré fungujú ako neziskové organizácie,“ uviedla pre portál zpiestan.sk hovorkyňa rezortu Martina Šoltésová.

Dodala, že v súčasnosti čaká ministerstvo na mená nominantov. Vo všetkých neziskových organizáciách potom budú odvolaní súčasní a nominovaní noví členovia správnych rád. Spolu ide o 68 osôb v 21 nemocniciach.

„V každej správnej rade bude za rezort nominovaný len jeden zamestnanec ministerstva zdravotníctva,“ pokračovala hovorkyňa. Ostatných členov správnych rád navrhnú vyššie územné celky, ZMOS a odborári. „Tretí sektor nám žiaľ odpovedal, že v súčasnosti nemá kapacity na vytvorenie svojich nominácií.“

Zmena v zložení Správnej rady NAW je presne to, čo Alan Suchánek a Magdaléna Kovačovičová požadovali už v roku 2012, keď štát zvýšil počet svojich zástupcov z troch na štyroch. Tí potom odvolali riaditeľa Róberta Mamrillu a menovali jeho nástupkyňu Mária Domčekovú.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič