20.10.2015 # 10:35 # 10:35

Mesto a nemocnica vyhlásili vojnu plochým nohám

Nebolestivá choroba, ktorou trpí až štvrtina detí, môže mať vážne následky až v dospelosti. Žiakov piešťanských škôl plošne vyšetria, aby najčastejšou ortopedickú diagnózu odhalili.

Zákernosť detských plochých nôh spočíva v tom, že choroba je na začiatku bezbolestná. „Problém nastane až vo vyššom veku, kedy je liečba problematická,“ hovorí primár ortopédie a riaditeľ Nemocnice A. Wintera Štefan Kóňa. Projekt predstavili spolu s primátorom Milošom Tamajkom po stretnutí s riaditeľmi materských a základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Lekári z piešťanskej nemocnice bude po školách chodiť s jednoduchým prístrojom, ktorý dokáže ploché nohy u detí odhaliť. V prípade potreby budú informovať rodičov, aby s deťmi prišli na komplexné vyšetrenie. Všetko má byť bezplatné, aj prípadnú liečbu hradí poisťovňa.

Podľa Štefana Kóňu bude piešťanská nemocnica jedným z mála slovenských pracovísk, kde je možné túto chorobu liečiť pomocou vstrebateľnej skrutky. „Dieťa podstúpi operačný zákrok, ktorý potrvá 15-20 minút s minimálnou dobou fixácie a dobrým efektom,“ povedal riaditeľ.

Diagnostika na školách si podľa jeho slov nevyžiada takmer žiadne náklady. Začať má po jesenných prázdninách a rodičia budú o nej informovaní.

Ďalšie projekty, na ktorých chcú samospráva a nemocnica spolupracovať, budú zamerané na starostlivosť o športovcov a o seniorov.

Text a foto: Martin Palkovič

  • Jozo

    Je to pracant. Robiť riaditela zadlženej nemocnice pred krachom, primára ortopédie kde zvýšil operatívu o 100%, súčasne pracovať na troch privátnych ortop. ambulanciách v Nitre, Šali a Banskej Bystrici. http://www.ortopedickecentrum.sk/kontakt
    To musí dať zabrať. A údajne má aj rodinu. A to pri čakacích dobách v ambulancii v nemocnici ešte pošle personál po školách merať spotené nohy? Pacienti tešte sa. Nestačia operovať klby, preväzovať rany a kontrolovať pacientov ale ešte robíme ďalšie populistické kroky. Niekoho to pripomína. Páni novinári. Dajte otázku na pána doktora. Nemohol by ešte niečo robiť, nedá sa viac, viac, viac…až bude mať najviac. Len ostatní odídu s dlhým nosom pri následnej kvalite jeho práce.

X