Do práce na bicykli: Súťažiaci budú tvorcami dopravnej mapy

Dva týždne pred ukončením registrácie samospráv je do kampane Do práce na bicykli prihlásených už 60 miest a obcí Slovenska.

Piešťany medzi nimi zatiaľ nie sú, ale podľa hovorkyne mestského úradu Evy Bereczovej sa kúpeľné mesto pridá aj tentoraz. Registrácia samospráv prebieha do 18. apríla, tímy sa môžu registrovať do 5. mája.

Kampaň sa aj vo svojom 5. celoslovenskom ročníku teší veľkej obľube nielen cyklistov, ale aj ľudí dochádzajúcich do práce pešo alebo MHD. Evidenčný systém súťaže totiž nepočíta iba prejdené kilometre, ale aj množstvo ušetreného CO2 v porovnaní s cestou autom.

Tým je kampaň zaujímavá aj pre účastníkov, ktorí nejazdia na bicykli, ale chcú prispieť svojím hlasom k hlavnej myšlienke podpory ekologickej dopravy, alebo si odsledovať svoju uhlíkovú stopu.

Aktuálny ročník Do práce na bicykli však získal aj nový rozmer, vďaka ktorému má kampaň nielen motivačný či súťažný charakter, ale poslúži aj na získanie dôležitých informácií o trasách presunov obyvateľov za prácou.

Po niekoľkých rokoch príprav bol totiž evidenčný systém jázd rozšírený o možnosť presnej evidencie konkrétnych trás, vďaka čomu získajú organizátori prehľad o najvyužívanejších cestách a chodníkoch v rámci mesta.

„V tohtoročnej kampani sa každý súťažiaci stáva v istom zmysle aj tvorcom dopravnej mapy svojho mesta. Či už to bude cyklista, chodec alebo používateľ MHD, každý z nich svojou evidenciou trasy dochádzania do práce prispeje k tomu, že bude možné vytvoriť presné štatistiky najvyužívanejších komunikácií v meste,” vysvetľuje Štulajterová.

Ako dopĺňa, pôjde o jedinečný spôsob mapovania dopravných podmienok v meste, ktoré nemá v histórii na Slovensku obdobu: „Veríme preto, že aj kvôli tomuto cieľu bude súťažiacich čo najviac, aby pomohli svojmu mestu získať kvalitné dáta, na základe ktorých bude možné plánovať dopravu v ich mestách čo najefektívnejšie.“

Zdroj: nechajmeautodoma.sk Ilustr. foto: unsplash.com/Milada Vigerova