Cyklisti môžu pre Piešťany vyhrať cyklopumpu

„Roztočíme to spolu!“ To je hlavné motto nového ročníka najväčšej kampane podporujúcej rozvoj udržateľnej mobility v mestách, ktorú 1. marca vyhlásilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Do práce na bicykli sa tak v máji opäť vydajú tisíce obyvateľov Slovenska, ktorí svojou registráciou v súťaži upozornia na potrebu zlepšenia podmienok pre cyklistov v mestách a zvýšenia tolerancie zo strany motorizovaných účastníkov premávky.

Najaktívnejšie mestá môžu vyhrať cyklostojiská s verejnými cyklopumpami. V minulých rokoch na popredných priečkach súťaže figurovali aj Piešťany. Vlani však už radnica túto akciu príliš nepropagovala.

Registrácia samospráv do kampane prebieha na stránke dopracenabicykli.eu. Zamestnanci so svojimi tímami sa budú môcť do súťaže zaregistrovať hneď potom, ako sa do kampane prihlási samospráva, v ktorej majú trvalé bydlisko, alebo do ktorej dochádzajú do zamestnania. Registrácia tímov bude následne možná až do 5. mája.

Vlaňajší rekordný ročník s viac než 11-tisíc účastníkmi z 81 samospráv a takmer 1400 zapojenými firmami by chceli organizátori prekonať.

„Bicyklovanie získava každým rokom väčšiu popularitu, čím však zároveň narastá potreba budovania bezpečnej cyklistickej infraštruktúry. Väčšinu roka sa hlasy volajúce po zmenách k lepšiemu strácajú v množstve iných tém. Máj je však iný, máj patrí cyklistom a my veríme, že tento rok ich bude na Slovensku vidieť a počuť ešte viac ako vlani,“ hovorí Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica, ktorá je národnou koordinátorkou kampane.

„Tohtoročná kampaň sa bude konať v období prebiehajúceho legislatívneho procesu Návrhu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva dopravy a výstavby SR na podporu rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky, ktorý bude znamenať výrazný posun v budovaní kvalitnej a bezpečnej cyklistickej infraštruktúry na Slovensku,“ dodáva minister dopravy a výstavby Árpád Érsek.

Kampaň nie je určená len pre zamestnancov, ale zúčastniť sa jej môžu tiež študenti stredných a vysokých škôl. Aj oni sa tak pridajú k obrovskému pelotónu, ktorý zabojuje o atraktívne ceny v podobe elektrického bicykla, elektrokolobežky či skladacích bicyklov.

Okrem toho účastníci podporia svoje mesto aj v súťaži o cyklostojiská s verejnými cyklopumpami, ktoré poputujú do piatich aktívnych samospráv.

Text: Tlačová správa – Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica, Martin Palkovič