10 ťahákov herného festivalu UniCon

Nové aj retro, počítačové i spoločenské hry, virtuálna realita, cosplay, ale aj zaujímavé prednášky s hernou tematikou. To všetko prináša druhý ročník festivalu UniCon venovaného spomienke na legendárnu Maxihru s Crashom Bandicootom, ktorí tento rok oslavujú 20. narodeniny.

Bohatý program druhého ročníka festivalu určeného dospelým aj deťom sa uskutoční 18. – 19. februára v priestoroch bývalej Základnej školy v Jame v Trnave, pričom turnajová časť začína už 17. februára. Na čo sa návštevníci môžu tešiť?

1.) Maxihra s Andrejom Bičanom a Didianou

Minulý UniCon sme si pripomenuli výročie kultu Duke Nukema, tento rok je venovaný spomienke na Crasha Bandycoota a legendárnu Maxihru. Pri tejto príležitosti na festival zavítajú špeciálni hostia, s ktorými si budete môcť pripomenúť čaro tejto nezabudnuteľnej relácie presne tak, ako ho zažívali televízni diváci v 90-tych rokoch.

Foto: Matúš Pastor

2.) Súťaž v cosplay

Najoriginálnejší kostým obľúbenej fantasy, hernej či inej vymyslenej postavy získa lákavé ceny, medzi ktorými je aj výlet na londýnsky Comic Con. Registrácia prebieha tu, pódiová súťaž v nedeľu.

Foto: Dagmar Kováčová

3.) Tímové turnaje v esportoch

Najlepšie československé tímy budú počas celého víkendu súperiť o ceny v celkovej hodnote vyše 5000 €. Hrať sa bude tradične CS:GO, LOL, DOTA2 a Hearthstone, ale pribudne aj Overwatch či Rocket League. Registrácia prebieha na unicon.lol/turnaje.

Foto: Pavol Kozinka

4.) Hrateľné múzeum videohier

Sekcia vytvorená v spolupráci s projektom retroherna.cz ponúkne aj tento rok možnosť zaspomínať na desiatky predchodcov dnešných hier. Chýbať nebudú zástupcovia všetkých období herného vývoja od arkádového automatu, cez všetky éry televíznych konzol až po legendárne tituly na prvých desktopoch.

Foto: Dagmar Kováčová

5.) Najväčšia prehliadka virtuálnej reality na Slovensku

Jednoznačným technologickým hitom uplynulého roka bola virtuálna realita. Na tohtoročnom kone si budete môcť vyskúšať a porovnať všetky dostupné HDM zariadenia od jednoduchých krabičiek na mobily, cez Oculusy, HTC Vive a Playstation VR až po predpremiéru Microsoft Hololens.

Foto: Dagmar Kováčová

6.) Unplugged sekcia s hrami pre malých aj veľkých

Na samostatnom poschodí bude čakať viac než stovka spoločenských hier od Gamingkeep, pri ktorých sa dá presedieť aj celý deň. Na tomto poschodí budú prebiehať tiež rôzne súťaže a kvízy, ale aj ukážky LARPU (live acting role playing), počas ktorého sa spoločne s profíkmi účastníci na chvíľu ponoria do príbehov plných silných zážitkov a nových skúseností.

Foto: MIT

7.) Ukážková hodina kurzu GameCraft

Bratislavské OZ Hemisféra tento rok rozšírilo svoju pôsobnosť a otvorilo v Trnave nultý ročník kurzu GameCraft, ktorý sa zameriava sa na rôzne metódy vývoja hier, pričom deťom prirodzenou formou umožňuje spoznať základy programovania, grafiky aj tvorby príbehov. Ukážkovej hodiny sa môžu bezplatne zúčastniť deti od 8 rokov bez akýchkoľvek doterajších skúseností s tvorbou hier.

Foto: Dagmar Kováčová

8.) Prednášky a panelové diskusie

Tento rok moderátori vyspovedajú cosplayerov, streamerov, youtuberov a ľudí z herného priemyslu. Zamerajú sa pri tom na aktuálnu problematiku esportov, využitia hier vo vzdelávaní, či rozdiely medzi roleplayom a cosplayom, alebo youtubermi a streamermi. Priestor samozrejme dostanú aj divácke otázky.

Foto: Matúš Pastor

9.) Nezávislí vývojári a ich hry

Tento rok na UniCon zavítajú aj indie developeri z Čiech a Slovenska. Predstavia svoje herné projekty, na ktorých momentálne pracujú. Návštevníci tak môžu byť prvými hráčmi a zároveň testermi.

Foto: Pavol Kozinka

10.) Fotostena s voliteľným pozadím od výmyslu sveta

Je jedno či si navolíte pozadie z vašej obľúbenej hry, filmu, komixu alebo rozprávky. Šikovný tím fotografov dokáže na zelenom plátne divy, z ktorých zostane pekná pamiatka.

Text a foto: Tlačová správa organizátorov festivalu UniCon