Trnava bude mať originálnu zastávku z machu a prútia

Nájsť v zahraničí autobusovú zastávku v tvare melónu, jahody, žraločej čeľuste či mikrovlnky, je celkom bežná prax, ale v našich končinách sú atypické zastávky skôr raritou. Preto palec hore tomuto nápadu. V Trnave bude stáť na nástupišti Zelený kríček celé dva týždne zastávka ako vystrihnutá z lesa.

Od piatka rána 3. mája ju budú tvorcovia nápadu priamo pred očami Trnavčanov montovať. Už poobede o 16.00 hod by mala byť hotová. Ako vidíte na obrázku, vo finále bude obrastená vŕbovým prútím, machom, brečtanom, a voňavými kvetmi, aby zapojila všetky zmysly. Vo vnútri si môžu obyvatelia Trnavy posedieť na pníkoch. Večer bude dokonca svietiť.

Originálnu zastávku vymysleli pre Trnavu tvorcovia fantazijného festivalu Lestival, ktorý sa koná 18. mája, aby motivovali návštevníkov nechať v deň podujatia auto doma a využiť kyvadlovku, ktorú vypravia pre svojich návštevníkov úplne zadarmo. Autobus bude premávať práve z tejto o lesnej zastávky na Zelenom kríčku.

„Minulý rok prišlo na Lestival do Dolnej Krupej, kde sa podujatie koná, vyše 4000 ľudí, a tento rok očakávame ešte väčší prílev, tak by sme chceli, aby ľudia nemuseli riešiť parkovanie, ale aby si užili náš festival už od samotnej cesty,“ hovorí organizátorka Lestivalu Nikola Novotová. Z lesnej zastávky bude premávať čarovný Lestibus ktorý bude plný prekvapení.

Lesná zastávka bude veľká takmer 3 metre a bude mať netradičný oblý tvar. „Pri zastávke sme sa inšpirovali prírodou a lesom, a teda aj tvarmi, ktoré sú pre toto prostredie typické. Vtáčie hniezda, mraveniská či líščie brlohy – všetko je prirodzene oblé, žiadne rohy, ostré hrany či uhly podľa pravítka v lese nenájdete, tie priniesol do prírody len človek, preto sme nešli do hranatej zastávky, ale zaoblenej. Hoci je to konštrukčne náročnejšie, sme radi, že našu lesnú zastávku navrhla výtvarníčka Eva Adamová práve takto prírodne a útulne,“ vysvetľuje Jana Pekárková z tímu Lestivalu.

Na zastávke si môžete len tak posedieť cestou do práce a nasať trochu lesnej atmosféry.

Lesnú zastávku pokrstia v piatok o 16.00 priamo na nástupišti víly s kvetmi a bylinkami, ktoré majú čarovnú moc. Pozvaní sú všetci, ktorí majú radi fantáziu. Účasť na krste prisľúbil aj živý strom z Mask Busters a počas krstu sa môžu deti zapojiť do tvorivej súťaže – navrhnúť originálny cestovný lístok do fantázie. Aj samotnú zastávky tvorcovia nazvali „Priama linka do fantázie“. Lestival je totiž naozaj unikátnym fantazijným festivalom, ktorý je inšpirovaný vo veľkej miere aj obrazmi z Dobšinského rozprávok.

„V deň festivalu sme pripravili pre návštevníkov ešte jedno prekvapenie. Na zastávke aj v autobuse vám budeme púšťať tie najkrajšie Dobšinského rozprávky, ktoré sa snažíme na Lestivale oživiť a dokonca aj samotný šofér Lestibusu bude oblečený ako „Veterný kráľ“, pozývajú na zážitkovú jazdu autorky nápadu.

Predpredaj vstupeniek je vo všetkých kníhkupectvách Panta Rhei, do konca apríla za zvýhodnenú sumu 10 eur. Deti do 130 centimetrov majú v sprievode dospelej osoby vstup zdarma.

Zdroj: Tlačová správa – Lestival (Reklamný článok)