Tip na víkend: Rozprávkový Lestival v Dolnej Krupej

Na fantazijný festival do Dolnej Krupej sa túto sobotu chystajú tisícky rodín, niektoré až z Viedne. Zdá sa, že myšlienka oživiť Dobšinského, v kombinácii s krásnym prostredím parku v Dolnej Krupej, chytila Slovákov za srdce aj za hranicami a rozvíri 18. mája cestovný ruch v Trnavskom kraji.

Hoci sa Lestival koná v dedinke Dolná Krupá, nemá vôbec charakter lokálneho podujatia.

„Chystajú sa k nám ľudia úplne z celého Slovenska, aj mimo neho, z čoho sa veľmi tešíme. Už od pondelka inštalujeme v parku nadrozmerné dekorácie, aby mali návštevníci už od brány pocit, že sa na tomto festivale deje niečo, čo ešte nevideli,“ približuje festival zo zákulisia organizátorka Nikola Novotová.

Trojmetrový škriatok ako uvítací výbor vo fantázii

V historickom parku v Dolnej Krupej do soboty vyrastú púpavy veľké ako stromy, dáždniky, z ktorých prší, vynorí sa tu Jazerné kráľovstvo a množstvo čarovných bytostí. Už pri bráne bude čakať návštevníkoch potmehúdsky škriatok. Podľa výtvarníčky Lestivalu Evy Adamovej váži škriatok vyše 150 kíl a má výšku viac než tri metre.

Škriatok je len začiatok. Počas celého dňa sa budú Lestivalom prechádzať mnohé postav z fantázie. Na potulkách v zeleni môžu návštevníci natrafiť na draka, ktorý chrlí ozajstný oheň, na chodiace stromy, zrkadlovú baletku, lesné víly či Laktibradu, ktorý vymenil kaše za kapučíno. Tento ročník prijala pozvanie aj Zlatovláska, ktorá ľúbi všetko zlaté a dobre napenené latté. S ňou pricestuje na Lestival spolu dvadsať Dobšinského postáv.

V rámci Slovenska ide skutočne o unikátnu rozprávkovú družinu. Väčšina bytostí vznikla špeciálne pre Lestival a diváci ich uvidia v absolútnej premiére. Tím Lestivalu si podľa slov organizátorky dáva veľmi záležať, aby si podujatie zachoval slovanský charakter.

Lestival rozozvučí tri pódiá a roztancuje tri generácie

Festivalový program sa začína v sobotu ráno hneď ako opadne ranná rosa. Už pri vstupe budú čakajúcim v rade vyhrávať temperamentné Vrbovské vŕby a podujatie o 9,30 h oficiálne roztancujú lesné víly za spevu tajomnej Eniesy. Pre deti bude nachystaná na raňajky veľká medovníková chalúpka, z ktorej si môžu odniesť na pamiatku kúsok sladkej striešky či dverí. Počas dňa si môžu návštevníci doplniť zásoby gurmánskymi dobrotami a kvalitnou kávou v gastrozóne.

Najmenšie deti do 130cm majú vstup na podujatie zdarma. V čase od 10,00 – 14,00 h bude pre nich ako darček cukrová vata zadarmo. Detským návštevníkom bude celý deň na Lestivale patriť nepremokavé pódium Rybník, ale Lestival je nastavený tak, aby si prišli na svoje aj rodičia a starí rodičia. Na hlavnom pódiu Les zahrá Zuzana Smatanová, Čechomor a La Gioia. Nechýba ani folkové pódium Grotta, ktoré malo minulý rok veľký ohlas.

„Program Lestivalu sme namiešali tak, aby si ho užili všetky generácie, nielen deti. Chceli sme, aby tu dospelí tiež mali čas snívať a fantazírovať, relaxovať, niečo sa naučiť, skrátka, aby neboli na podujatí len ako dozor,“ hovorí N. Novotová.

V rámci sprievodného programu si môžu dospelí počas celého dňa zacvičiť jógu, naučiť sa hrať na kalimbu, pliesť kvetinové čelenky alebo si namiešať bylinkový parfém. Až do 17,00 h budú v knižnej obývačke Panta rhei bežať besedy so slovenskými autormi.

V rámci hudby zaznie na festivale folk, pop, aj opera. „Veľmi sa tešíme, že privítame Čechomor aj historicky prvého víťaza televíznej show Zem spieva – folklórny súbor Urpín,“ prezrádza organizátorka.

Pre deti si chystá Lestival viacero vychytávok. Pri vstupe si môžu najmenší požičať tatrovky na ťahanie kamienkov, byliniek, lístkov a iných pokladov, zdriemnuť si poobede v drevených postieľkach, navštíviť kreatívne ostrovy, penovo – bublinkové kráľovstvo či balónovú zoo. Počas Lestivalu budú bežať aj celodenné športové hry a orientáciu vo voňavom senovom bludisku.

Nočný program sa začne svetelnou šou nad jazerom

Tento rok trvá Lestival až do pol druhej v noci, kedy si na pódiu vymenia mikrofóny Puding pani Elvisovej, Hudba z Marsu a Akustika. Tím Lestivalu rozsvieti na nočný bašável v parku niektoré stromy a o 20,00 h pozýva na audiovizuálny svetelnú show nad jazerom. Pôsobivá bude aj polnoc, keď sa rozozvučí park Sonátou mesačného svitu, ktorú skomponoval Ludwig Van Beethoven práve v historickom parku Kaštieľa Dolná Krupá. Keďže je Lestival spojený aj Nocou múzeí, návštevníci budú môcť výnimočne zažiť prehliadku Hudobného múzea o 17,00 h a jej nočnú verziu o 21,00h.

Na Lestival bude premávať kyvadlovka z unikátnej lesnej zastávky

S cieľom eliminovať autá a pripraviť návštevníkom nevšedný zážitok už od samotnej cesty na Lestival, vytvoril interný tím podujatia naozaj unikátnu zastávku z machu, prútia, listov a kvetov. Trnavčania ju môžu už v týchto dňoch nájsť na nástupišti Zelený kríčok a posedieť si v nej na pníkoch.

Tvorcovia ju nazvali Priama linka do fantázie. V deň podujatia z nej bude premávať každú hodinu zážitková kyvadlovka s názvom Lestibus, a to úplne zadarmo. Autorky nápadu sú dokonca pripravené vyslať kyvadlovku aj každých 30minút, hoci nie je v rozpise.

Na prvý Lestibus si môžu nasadnúť Trnavčania už o 8.00 ráno. Posledný ich v opačnom smere zoberie domov 01.30h, takže skutočne sa oplatí neriešiť parkovanie a užiť si cestu do fantázie a späť bez auta.

A bonus? Na zastávke aj v autobuse budú v deň Lestivalu hrať tie najkrajšie audio Dobšinského rozprávky, ktoré sa snaží Lestival oživiť a dokonca aj samotný šofér Lestibusu bude oblečený ako Veterný kráľ.

Všetky podrobné informácie o programe a kyvadlovke sú na stránke www.lestival.sk.

Text a foto: Tlačová správa Lestival – Jana Pekárková