Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band v kvetinovej záhrade La Musica

V rámci série letných koncertov na terase La Musica sa v piatok 28. augusta predstaví zoskupenie popredných slovenských a českých jazzmanov pod vedením Matúša Jakabčica. Koncert začína o 19.00 h.

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band účinkoval takmer na všetkých väčších festivaloch ako aj samostatných koncertoch v Čechách a na Slovensku. Koncertoval aj v Srbsku (festivaly v Novom Sade a vo Valjeve) a v Rakúsku (ORF Radiokulturhaus, viedenský Porgy & Bess, Graz, Jazz & Wine festival v Poysdorfe).

Spolupráca s ORF spolu s popredným rakúskym saxofonistom Harry Sokalom vyústila v niekoľko nahrávok; nahrávka koncertu v Radiokulturhause vyšla na CD Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band featuring Harry Sokal – Live vo vydavateľstve ORF. Na CD Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band ktoré vyšlo v rámci edície Jazz na Hradě je zachytený záznam koncertu na Pražskom hrade, ktorého usporiadateľom bol český prezident Václav Klaus. Na CD vyšiel aj záznam Novoročného koncertu Volksbank 2009 na ktorom účinkoval Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band aj so sólistami Sigi Finkelom a Bercom Baloghom.

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band sa skladá z popredných jazzmanov z Čiech a Slovenska, ktorí majú s pôsobením vo veľkých jazzových orchestroch bohaté skúsenosti; v ostaných rokoch je stálym členom orchestra aj Ádám Gráf na poste 1. trúbky, kmeňový člen Modern Art Orchestra z Budapešti.

Ťažiskom repertoáru big bandu sú skladby Matúša Jakabčica, ako aj jeho autorské aranžmány známych jazzových štandardov. Od roku 2010 je jeho program obohatený o skladby z projektu „Blázni z Chelmu“, na ktorom sa autorsky okrem M. Jakabčica podieľa aj Erik Rothenstein, ako aj o skladby ďalších autorov – členov orchestra (Michal Motýľ, Lukáš Oravec, Ľuboš Šrámek, Erik Rothenstein).

Niekoľkoročná Jakabčicova spolupráca s Harry Sokalom vyústila aj do spoločnej suity pre big band a sólo tenor/soprán saxofón. Orchester má v repertoári aj Ellingtonovu/Strayhornovu The Nutcracker Suite – Ellingtonovo a Strayhornovo spracovanie Čajkovského Luskáčika.

Drevá: Miroslav Poprádi (as, cl), Ondřej Štveráček (ts,ss), Milo Suchomel (ts,ss), Erik Rothenstein (bs, cl)
Trúbky a krídlovky: Ádám Gráf, Rastislav Suchan, Lukáš Oravec
Trombóny: Branislav Belorid, Jozef Vörös, Michal Motýľ (basový trombón)
Rytmika: Ľuboš Šrámek (klavír), Matúš Jakabčic (gitara), Tomáš Baroš (kontrabas), Marián Ševčík (bicie)

Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.
Vznik hudobných diel uvedených na koncerte z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

(Reklamný článok)