Dom umenia odštartuje digitálne premietanie filmom Cesta nádeje
Oscarový Russell Crowe, hrdina z Gladiátora alebo Čistej duše, sa v novom výpravnom filme vydáva na Cestu nádeje. Čaká ho dobrodružné putovanie naprieč nepokojným Tureckom po I. svetovej vojne, kde hľadá svojich troch synov.
Fanúšikovia kvalitnej kinematografie si môžu piešťanskú premiéru tohto filmu vychutnať v Dome umenia, ktoré ním 17. marca o 16.30 a 19.00 h predstaví verejnosti svoju novú digitálnu technológiu na premietanie. Filmový program Dom umenia na marec nájdete na tejto adrese.
Epický a silný príbeh plný odhodlania je osobným projektom Russella Crowea, ktorý popri tom, že sa zhostil hlavnej úlohy zarputilého otca, film Cesta nadeje aj režíroval.
Austrálsky farmár Joshua Connor má zvláštny talent pre hľadanie vody pod zemou vo vyprahnutej krajine. Svoj inštinkt bude musieť využiť v životnom dobrodružstve, aby sa v cudzej nepriateľskej krajine dostal na miesto najdesivejšej bitky prvej svetovej vojny a našiel svojich troch synov. Cesta ho z austrálského kontinentu vedie do Konštantínopolu (dnešného Istanbulu), na rozmedzí Európy a Ázie, doprostred chaosu rúcajúceho sa impéria Osmanskej ríše. Connor sa musí zorientovať v neznámom prostredí plnom exotiky. S nečakanou pomocou potom začína súkromné vojnové ťaženie, nemenej veľkolepé než to, ktoré tu nedávno skončilo. Ďalšou hviezdou filmu je Olga Kurylenko (Quantum of Solace, Nevedomí) ako krásna majiteľka hotela, v ktorom sa Crowe alias Connor ubytoval.
Inšpiráciou pre film sa stala jedna veta z dopisu skutočného plukovníka, ktorý po I. svetovej vojne dohliadal na obnovu Gallipoli. Prostá veta ako svedectvo obrovskej bolesti a lásky.
„Jeden starší chlapík sa sem nejako dostal až z Austrálie a chcel nájsť hroby svojich synov.“
Štáb snov
Pre svoj prvý režijný počin zbieral Russell Crowe skúsenosti počas celej svojej kariéry, pracoval s velikánmi ako je Ridley Scott, Peter Weir, Paul Haggis, Darren Aronofsky, Ron Howard či Michael Mann. Navyše presne vie, akí dôležití sú pre film najbližší spolupracovníci, a pre svoj režijný debut si vybral tím z filmovej ligy majstrov. Kameraman Andrew Lesnie nielen že nasnímal filmy ako Ja, legenda, King Kong, Zrodenie planéty opíc, ale priviedol k životu aj bájnu Stredozem, natočil všetky diely Pána prsteňov a Hobita a za vizuálne ohromenie v úvodnej časti Pána prsteňov: Spoločenstvo prsteňa získal Oscara. Autor hudby David Hirschfelder má nomináciu na Oscara za hudbu k filmom Kráľovná Alžbeta s Kate Blanchet a Žiara s Geoffrey Rushom, zložil hudbu aj k spektáklu Baza Luhrmana Austrália. Matt Villa sa ako strihač podieľal na filmoch Moulin Rouge, Veľký Gatsby či Já, robot.
Natáčanie
Lokácie ako Istanbul alebo na pobrežie Stredozemného mora môžu pripomínať exotickú dovolenku, opak je však pravdou. Práce pred natáčaním pripomínali prípravu na skutočné vojnové ťaženie: deväťhodinové konkurzy a potom prípravný kurz, v ktorom v rámci tréningu nechýbali ani päťdesiatkilometrové jazdy na bicykli. Vyplatilo sa. Pri natáčaní v Austrálii, Turecku a Laose boli herci a štáb niekedy vystavení teplotám dosahujúcim takmer 50 °C. Behom jediného dňa sa často vystriedala nehybné sparno, strašný víchor, búrka a prívalový dážď. Podmienky boli náročné, Russell Crowe mal však rozhodne veľmi silnú motiváciu vydržať a uspieť: „Neznášam dochádzanie do práce,“ komentuje s nadhľadom fakt, že „za prácou“ jazdí zo svojho austrálskeho domova do Ameriky. „A keď bude mať môj režijný debut úspech, dostanem príležitosť režírovať doma v Austrálii aj ďalšie filmy.“
Historický rámec
Bitka o Gallipoli, od vypuknutia ktorej uplynulo práve v týchto dňoch sto rokov, je jedným z najdesivejších príbehov I. svetovej vojny. V nekonečnom, rok trvajúcom vojnovom strete, sa vojaci Austrálie, Veľkej Británie, Francúzska a ďalších spojeneckých krajín borili s vojskami Osmanskej ríše v snahe ovládnuť Dardanelský prieliv. Presné počty padlých nie sú známe, ale boli obrovské.
Text a foto: Tlačová správa Bontonfilm