Bývanie a Reality: Zelené strechy, krtkodomy a hobitie domy

Rozmýšľali ste niekedy o sadení na vlastnej streche domu, namiesto klasickej kvetinovej výsadby v záhradke? Na prvé počutie to môže znieť ako sci-fi, opak je však pravdou. V krajinách západnej Európy už je sadenie na strechách domov bežnou záležitosťou, ako napríklad parkovanie áut v podzemných garážach.

Výhody zelených striech

Popri tom, že takáto strecha vyzerá veľmi dobre po estetickej stránke, sú aj ďalšie výhody, ktoré toto riešenie prináša. Zelená strecha, ktorá bola správne založená, dokáže ochladiť vzduch v interiéri domu, a to vďaka tomu, že dažďovú vodu zadrží a postupne ju odparovaním uvoľňuje do svojho okolia. Vďaka vrstvám položeným priamo na pôvodnej streche chráni aj strešnú izoláciu – nepôsobí na ňu UV žiarenie a je chránená pred krupobitím a silným vetrom. Tiež dokáže zlepšiť kvalitu ovzdušia v blízkom okolí a obyvateľom poskytuje aj čiastočnú zvukovú izoláciu.

Hospodárenie s dažďovou vodou

Vodohospodári i ekológovia sa snažia o spomalenie kolobehu vody v prírode. Zelená strecha je výborným príkladom toho, ako zachytávať dažďovú vodu. Voda, ktorá na strechu dopadne je často už znečistená látkami z atmosféry, ide predovšetkým o smog či kyslé dažde. Podľa výskumov dokáže substrát a vysadená flóra zlepšiť kvalitu tejto vody.

Krtkodomy a hobitie domy

Ďalším variantom ekologického bývania šetrného k prírode sú krtkodomy a hobitie domy, ktoré sú postavené v súlade s prírodou. Pri stavbe sú použité prírodné stavebné materiály, počas výstavby nevzniká odpad zaťažujúci prírodu, počas užívania tohto domu sa neuvoľňujú do prírody žiadne škodliviny. Niektoré hobitie domy dokonca pripomínajú jaskyne – vo vnútri sa udržuje izbová teplota a povrch exteriéru, pokrytý zeleným okolím, chráni pred prachom či slnečným žiarením. Predstavujú tak organický štýl bývania pre ľudí – najmä pre tých, ktorých už omrzel ruch veľkomesta.

Čerpajte inšpiráciu z prírody

Frank Lloyd Wright, jeden z najvýznamnejších amerických architektov, raz povedal: „Študujte prírodu, majte ju radi, zostaňte pri nej blízko. Nezradí vás“.

Každá jedna zelená strecha je pozitívnou zmenou pre celé ľudstvo. Strešné záhrady, vegetačné strechy, živé strechy či zelené strechy sú súčasťou inovácií a vývoja v modernej architektúre. V apríli 2018 bola v rámci Operačného programu „Kvalita životného prostredia“ uverejnená výzva na predkladanie žiadostí na budovanie vegetačných striech a vodozádržných opatrení.

Viac o tejto výzve a tiež návod pre založenie zelenej strechy nájdete v júnovom vydaní magazínu Bývanie a Reality.

 

(Reklamný článok) Foto / Credit: Ian Voce