Bývanie a Reality: Dovolenka „na kolesách”

Ak si pri slove “dovolenka“ predstavíte nehasnúce lúče slnka, slaný morský vzduch, pohodlné ležadlá na pláži a vašou najobľúbenejšou aktivitou je leňošenie, či stavanie hradu z piesku, môže byť pre vás pobyt v 5* hoteli skvelou voľbou. Ale nie pre každého je práve takýto scenár definíciou vysnenej dovolenky. Tí dobrodružnejší radi vyhľadávajú dovolenkový relax a pohodu v prírode, na bicykli, splavovaním riek, na horách, v stane, či v aute. Dovolenku je možné užívať si plnými dúškami aj „na kolesách“.

Obytné auto alebo obytný príves?

Obytné autá, nazývané aj autokaravany či karavany, sú autá s vlastným pohonom, ktoré poskytujú vyšší komfort na dlhé cesty. Sú vhodné pre ľudí, ktorí plánun jú na dovolenke neustále cestovať. Naopak, obytný príves si viete zapojiť za vaše auto, v prípade potreby ho odpojiť a využívať v mieste pobytu ako chatu, zatiaľ čo auto je možné používať v okolí miesta pobytu na menšie výlety, resp. mimo dovolenkovej sezóny na iné účely.

Výhodou karavanu v porovnaní s obytným prívesom je možnosť parkovať aj mimo kempu.

Cenovo je karavan oveľa drahší ako obytný príves. Nový príves si viete kúpiť za cenu od 11 tisíc €, tie luxusnejšie od 22 tisíc €. Cena autokaravanu sa pohybuje od 150 tisíc € nahor. Menej nákladnou alternatívou k autokaravanom sú vany, respektíve rôzne dodávky prerobené na obývacie účely.

Ak považujete vlastnenie obytného prívesu či karavanu za zbytočný, alebo ťažko dosiahnuteľný prepych, na zváženie je využitie niektorej z ponúk požičovní. V letnej sezóne sa cena prenájmu obytných prívesov pohybuje od 40 €/deň, pri autokaravanoch cena začína od 100 €/deň. Počítať však treba s kauciou.

Vodičské oprávnenie

Pokiaľ ide o vodičské oprávnenie, postačuje skupina B, zbystriť pozornosť treba až v prípade, ak má jazdná súprava (celková hmotnosť vozidla + celková hmotnosť prívesu) viac ako 3500 kg. Ak hmotnosť takejto súpravy nepresahuje 4250 kg, postačuje vodičské oprávnenie skupiny B s tzv. Harmonizačným kódom 96, ktorý musí byť vyznačený vo vodičskom preukaze. Tento kód je možné získať absolvovaním osobitného výcviku v autoškole. Pri hmotnosti jazdnej súpravy nad 4250 kg je potrebné mať vodičské oprávnenie skupiny B + E.

Čo je maringotka, o tom ako si vybrať vhodnú destináciu pre dovolenku v kempe a tiež o tom, prečo je dobré brať deti kempovať, si môžete prečítať v úplnej verzii článku v aktuálnom čísle obľúbeného regionálneho mesačníka Bývanie a Reality. Nájdete ho v tlačnej verzii na viac ako 210 miestach v okresoch PN, NM, MY a HC a tiež v jeho digitálnej podobe tu: https://issuu.com/byvanieareality/docs/bar201904

 

(Reklamný článok) Hanson Lu