Ropuchy sa vydali k Striebornici, pomáhajú im aj deti

Ani teplejšie dni druhej polovice marca neprebrali väčšinu ropúch bradavičnatých zo zimného spánku. Migrovať k jazeru, aby tam splodili nové potomstvo, im totiž nedovoľovalo sucho. Vo väčšom množstve sa na túto neľahkú cestu vydali až v posledný marcový deň.

Práve na tento termín zorganizovali dobrovoľníci z občianskeho združenia Kvas tri triedy prvákov zo Základnej školy na Mojmírovej ulici, aby ropuchám pomohli. Deti vyzbrojené rukavicami a kýblikmi našli okolo vopred pripravenej zábrany na poli nad Striebornicou desiatky žiab.

Najprv sa ich síce báli dotknúť, ale strach, na rozdiel od učiteliek, rýchlo prekonali. „Ropuchy putujú z lesa do jazera, aby tam mohli naklásť vajíčka,“ vysvetlila prvákom Hana Kalinová z OZ Kvas a dodala, že sa potom vrátia späť do lesa. „A čo sa stane s tými mláďatkami,“ pýtali si sa jej žiaci.

Práve odpovede na podobné otázky sú cieľom podujatia, ktoré má názov Pobozkaj ropuchu. Deti pomáhajú obojživelníkom prekonať cestu k jazeru a pritom sa naučia niečo o ich živote aj o nutnosti chrániť prírodu.

Pre populáciu ropúch je totiž čistota životného prostredia nepostrádateľná. „Prenášanie je dôležité, ale hlavným problémom pre ne je znečistenie, zastavanie voľných plôch a klčovanie lesa,“ vysvetlila Hana Kalinová a dodala: „Populáciu sa nám darí ako-tak udržiavať aj tým, že sme zlepšili efektivitu prenosov a zapojili sme verejnosť.“

Napriek tomu počet ropúch bradavičnatých z dlhodobého hľadiska mierne klesá. Budovať u detí povedomie o dôležitosti ochrany životného prostredia preto prispieva aj k záchrane ďalších rastlinných a živočíšnych druhov.


Na lektorované prenosy ropúch sa môže prihlásiť každý. Organizátori sa s účastníkmi stretávajú vždy večer okolo 19.30 h na parkovisku pri Striebornici. Treba si so sebou priniesť čelovku alebo inú silnú baterku, čistý kýblik a záhradné rukavice.

Záujem je potrebné nahlásiť vopred na tel. čísle 0948 925 161.


bozkavanie_ropuchy_12 bozkavanie_ropuchy_04 bozkavanie_ropuchy_05 bozkavanie_ropuchy_06 bozkavanie_ropuchy_07 bozkavanie_ropuchy_08 bozkavanie_ropuchy_09 bozkavanie_ropuchy_10 bozkavanie_ropuchy_11bozkavanie_ropuchy_12 bozkavanie_ropuchy_13

Text a foto: Martin Palkovič