Ropuchám pomáhajú aj potme

Obojživelníky v týchto dňoch migrujú z okolitých lesov do jazera Striebornica. Pri ceste však narazia na zábranu, aby neskončili pod kolesami áut. Do vody ich prenášajú dobrovoľníci.

Jazero Striebornica v Moravanoch nad Váhom je jednou z mála vodných plôch v našom regióne, kde sa ropuchy bradavičnaté môžu rozmnožovať. Niektoré samičky si nájdu partnerov už počas svojej púte z lesa, občas ich „obsadia“ aj viacerí samci. V takýchto prípadoch ich musia dobrovoľníci oddeliť, vo vode by sa totiž mohli utopiť.

Aj takto ľudia pomáhajú obojživelníkom s rozmnožovaním. Prenosy organizuje už vyše dve desaťročia občianske združenie Kvas, v posledných rokoch prebiehajú vždy večer. Ropuchy sú totiž súmračné zvieratá.

Počet žiab pritom závisí od počasia. Po teplom víkende ich v pondelok pri zábranách čakalo relatívne dosť, ale ochladenie môže spôsobiť, že s presunom do jazera viaceré ešte počkajú. Aj preto je nutné záujem pomôcť ropuchám vopred nahlásiť na telefónnom čísle 0940 616 936.

Dobrovoľníci sa schádzajú na parkovisku pri Striebornici. Nemali by si zabudnúť čelovky a rukavice. Pomoc žabám je veľkým zážitkom pre deti, ktoré sa takto dozvedia viac o ich živote.

Text a foto: Martin Palkovič