Rastliny fascinujú – vďaka piešťanským vedcom

Výskumný ústav rastlinnej výroby sa otvoril verejnosti. Navštívili ho žiaci aj jednotlivci, aby zblízka videli fascinujúci svet rastlín a prácu ľudí, ktorí objavujú nepoznané.

Práve na objavovanie je inštitúcia sídliaca v Piešťanoch zameraná. Každý kto ju dnes navštívil tohto tiež veľa objavil. Jedno z prvých stanovísk hneď pri vstupe bolo venované burinám a ich pozitívnym účinkom na organizmus. Pri ďalšom zamestnanci VÚRV vysvetľovali, ako skúmajú kvalitu pôdy.

Piešťanskí výskumníci boli prvými na Slovensku, ktorí sa do medzinárodnej akcie Deň fascinácie rastlinami pred pár rokmi zapojili. Aktuálne je VÚRV národným koordinačným miestom tohto podujatia a Slovensko sa vďaka tomu zaradilo medzi krajiny, ktoré propagujú rastlinnú výrobu.

„Cieľom je, aby ľudia, ktorí pracujú s rastlinami, fascinovali verejnosť. V roku 2015 sa Deň fascinácie rastlinami koná tretíkrát a to už v 50 krajinách sveta. Na Slovensku je zapojených päť organizácií,“ priblížila národná koordinátora podujatia Michaela Havrlentová.

Pri tejto príležitosti zasadili v areáli VÚRV mišpuľu obyčajnú. „Ide o dávno zabudnutý strom, ale niekedy bol bežný. Zaujímavý je tým, že jeho plody dozrievajú pomaly, takže ľudia mali neskoro na jeseň zaujímavý prísun ovocia,“ vysvetlila výskumná pracovníčka Katarína Bojňanská. Mišpuľa pochádza z Ázie. Na Slovensku sa pestuje už asi 500 rokov, teraz však na ňu zabúdajú. Patrí pritom medzi rastliny z národného pokladu ovocných druhov.

Mnohé z nich sú uchované v Génovej banke Slovenskej republiky, ktorá sídli práve v Piešťanoch. Aj jej brány sa dnes otvorili a návštevníci si mohli dozvedieť viac o rozsiahlej kolekcii semien rôznych rastlín. Ako suvenír si mohli odniesť liečivé bylinky.

den fascinacie rastinami 2 den fascinacie rastinami 3 den fascinacie rastinami 4 den fascinacie rastinami 5 den fascinacie rastinami 6 den fascinacie rastinami 7 den fascinacie rastinami 8 den fascinacie rastinami 9 den fascinacie rastinami 10 den fascinacie rastinami 11 den fascinacie rastinami 12

Text a foto: Martin Palkovič