Pri poliklinike začalo testovanie na Covid-19

Zdravotníci v ochranných oblekoch, okuliaroch a v maskách začali dnes ráno pred budovou piešťanskej polikliniky odoberať prvé vzorky za účelom zistenia prítomnosti nového koronavírusu v ľudskom organizme.

Vyšetrenie trvá pár minút a môže byť trochu nepríjemné. Jeden ster sa robí z úst, druhý z nosa. Samoplatcovia aj indikovaní pacienti môžu prísť autom aj pešo, ale treba sa vopred zaregistrovať. Výsledky budú vedieť na druhý deň.

Za priaznivého počasia vzorky odoberajú vonku – pacient nemusí ani vystúpiť z auta. V prípade dažďa je na odber určená chodba v priestoroch bývalého pľúcneho oddelenia polikliniky.

Testovanie spustila Nemocnica Alexandra Wintera v spolupráci s firmou Medirex. Riaditeľ nemocnice Štefan Kóňa zdôraznil, aby pacienti aj samoplatcovia prichádzali na odber presne v stanovenom čase. Ak nemôžu, mali by to vopred nahlásiť.

Ľudia, ktorí majú podozrenie na ochorenie Covid-19, môžu o vyšetrenie požiadať cez web stránku korona.gov.sk. V tomto prípade treba uviesť aj príznaky, medzi ktoré patria teplota nad 38 °C, suchý kašeľ, malátnosť, bolesť hlavy, nádcha, zvracanie, hnačka, triaška, strata chuti a čuchu.

Registračný formulár je aj na webe piešťanskej nemocnice naw.sk. V prípade, že nejde o vyšetrenie na základe odporúčania lekára, treba vopred zaplatiť 70 eur. Cena pre samoplatcov je rovnaká aj v iných slovenských mestách.