Pravoslávny pop sa trikrát ponoril do chladného Váhu

Podľa juliánskeho kalendára, ktorým sa riadia pravoslávni veriaci, pripadá sviatok Zjavenia Pána na 19. januára. V Piešťanoch už niekoľko rokov v tento deň svätí vodu rieky Váh pop Marek Kundis. Tentoraz sa pridalo aj zopár odvážlivcov, ktorí sa spolu s ním vo Váhu okúpali.

Zjavenie Pána je pripomienkou krstu Ježiša Krista v Jordáne, pri ktorom podľa slov popa Mareka Kundisa ľudia počuli hlas Boha a videli Božiaho syna aj Ducha Svätého v podobe holubice. Pri tejto príležitosti sa v pravoslávnych chrámoch svätí voda a je tiež zvykom, že kňazi posväcujú vodné toky.

On sám to spravil v nedeľu pri Kolonádovom moste. Sprevádzali ho asi tri desiatky pravoslávnych veriacich, medzi nimi aj štyria odvážlivci, ktorí sa vo Váhu okúpali.

Tento zvyk je známy po celom svete. Na Balkáne je spojený so súťažou – do vody hodia kríž a plavci pretekajú, kto prvý k nemu dopláva. V Rusku a na Ukrajine sa ľudia v tento deň do chladnej vody ponárajú hneď trikrát.

V nedeľu sa k nim pridal aj Marek Kundis, ktorý ako pop pôsobí v Brezovej pod Bradlom, ale obrady vykonáva aj v Piešťanoch na Kukučínovej ulici. Pravoslávna cirkev má tieto priestory prenajaté od radnice.

Pozrite si video a fotografie:

Text, foto a video: Martin Palkovič