Pravoslávny kňaz posvätil vody Váhu

Podobne ako Vianoce, aj Zjavenie Pána si pravoslávni veriaci pripomínajú o dva týždne neskôr ako katolíci. Riadia sa totiž podľa juliánskeho kalendára. Pri tejto príležitosti svätia vodu a takýto obrad prebehol v piatok 19. januára aj v Piešťanoch.

„Boh sa zjavil tomuto svetu pri svojom krste v Jordáne. Videli sme Božieho syna, počuli sme hlas Boha a videli sme schádzať Ducha Svätého v podobe holubice,“ hovorí Marek Kundis, pravoslávny kňaz.

Dodáva, že pri tejto príležitosti sa v pravoslávnych chrámoch svätí voda a je tiež zvykom, že kňazi posväcujú aj vodné toky. Marek Kundis to tak spravil v piato neďaleko Kolonádového mosta. Sprevádzala ho hŕstka veriacich.

„Je to sviatok známy v celom svete. V Rusku a na Ukrajine sa v tento deň do chladnej vody dokonca trikrát ponoria. V balkánskych krajinách je to spojené so súťažou, že sa do vody hodí kríž a plavci súťažia, kto k nemu skôr dopláva.“

V Piešťanoch sa tento rok medzi veriacimi nenašli takí, ktorí by sa v chladnej vode Váhu chceli aj okúpať. Ale nebýva to tak vždy. „Mal som tu už aj jeden starší pár. Obaja manželia plávali až do stredu rieky,“ dodáva kňaz.

Text, foto a video: Martin Palkovič