Cinematik dostal občiansky preukaz

Diváci nosia rúčka, pri vchodoch si dezinfikujú ruky a organizátori museli zrušiť nočnú sekciu. To sú najzásadnejšie zmeny oproti predchádzajúcemu ročníku Medzinárodného filmového festivalu Cinematik. Spôsobil ich koronavírus, kvôli ktorému ešte na jar nebolo isté, či sa 15. ročník tohto podujatia v septembri uskutoční.

Sériu desiatok projekcií na rôznych miestach Piešťan otvorila vo štvrtok slovenská premiéra filmu Služobníci režiséra Ivana Ostrochovského. Koprodukčnú drámu, ktorá mala svetovú premiéru na Berlinale, prišli do Domu umenia uviesť jej tvorcovia.

Ešte predtým dostal Cinematik od umelca Petera Kalmusa občiansky preukaz, nakoľko tento rok oslavuje svoje 15. narodeniny. Divákov v najväčšom jednosálovom kine na Slovensku privítali čestná riaditeľka festivalu Božidara Turzonovová, umelecký riaditeľ Vladimír Štric, výkonný riaditeľ Tomáš Klenovský aj primátor Peter Jančovič. V hľadisku sedela aj herečka a pravidelná návštevníčka piešťanských kúpeľov Mária Kráľovičová.

Piešťany budú vďaka tomu žiť až do 15. septembra filmom. Okrem Domu umenia a Kina Fontána premieta aj Mestské kultúrne stredisko, Elektrárňa Piešťany, Arta, Kongresová sála na Kúpeľnom ostrove aj Bažant Kinematograf.

Cinematik má aj svoju architektonickú sekciu, v rámci ktorej sa uskutoční napríklad aj komentovaná prehliadka Domu umenia.