Arta skúma históriu priestorov, v ktorých sídli. Vznikla z toho výstava

Výstava s názvom Zajtra bude je pokračovaním aktivít umeleckého projektu, ktorý vznikol minulý rok ako otvorená a fluentná platforma pre umenie a jeho hraničné polohy v priestoroch budovy Arta na Kollárovej ulici v Piešťanoch.

Celý názov projektu Dnes je. Zajtra bude je odvodený z tabuľky nájdenej po bývalých nájomcoch objektu, ktorý v priebehu histórie menil kontext svojho fungovania. Účastníci participujúci na projekte pracujú vždy s konkrétnym stavom, v ktorom sa súčasná Arta nachádza. Tá sa postupne mení z pôvodnej cukrárenskej továrne Arta na kultúrno-kreatívne centrum.

Tohtoročná výstava tematicky rozvíja viac vrstiev umeleckého projektu. Skúma históriu miesta a predznamenáva budúce smerovanie vznikajúcej Arty, ktorá tento rok dostala od Trnavského samosprávneho kraja kladné stanovisko v otázke svojho budúceho fungovania.

Kurátorský výber výtvarných diel umelcov na výstave zodpovedá téme pracovania s nájdeným predmetom, s estetikou DIY, recykláciou a postupnou dematerializáciou/vyprázdnením priestoru, ktorý sa rokom 2021 zmení na kultúrno-komunitné centrum Arta.

Zastúpení umelci: Cyril Blažo, Martin Kochan, Roman Gajdoš, Jana Kapelová, Michal Moravčík, Stano Masár, Július Koller, Ema Lančaričová, Pavol Prekop

Kurátorka: Linda Blahová

Otvorenie výstavy / Vernisáž: 9. septembra o 18:00

Komentovaná prehliadka: 12. 9. o 14:00

Voľná prehliadka prístupná: 12. 9. 16:30 – 20:00

Trvanie výstavy: 9. 9. – 10. 10. 2020

Výstava je verejnosti prístupná počas trvania filmového festivalu Cinematik. Individuálne návštevy je možné nahlasovať na mailovú adresu dnesje.zajtrabude@gmail.com do 7. októbra 2020.

Podujatie je zahrnuté v programe Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2020.

Zdroj: Tlačová správa – Arta Piešťany