Betlehem sa zmestí do orechovej škrupiny aj bochníku chleba
Warning: Illegal string offset 'alt' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 14
Warning: Illegal string offset 'caption' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 15
Warning: Illegal string offset 'sizes' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 16
Warning: Illegal string offset 'large' in /data/6/1/614b7d31-fe80-4236-a239-9edf38a5930e/zpiestan.sk/web/wp-content/themes/zpiestan_2.0/page-templates/ads-top_article_banner.php on line 16

Jezuliatko v iglu alebo pod bonsajom, vytvorené zo skrutiek alebo šupín kapra. Rozmanitosť betlehemov z celého sveta, ktoré prezentuje Balneologické múzeum, vyráža dych.
Zatiaľčo na slovensku prevláda pastierska tradícia, Kanaďan Michel Champagne vytvoril inuitské jasličky. Namiesto osla a kravy zohrievajú jezuliatko tuleň a mrož. Betlehemom z Čiech nechýba humor, poľské šopky sú prepracované do posledného detailu.
„Myslím si, že zaujímavý je každý betlehem, ale čo sa týka spracovania, sú zaujímavé betlehemy vytvorené v orechových škrupinkách. Je to je typické pre náš región aj okolité krajiny,“ hovorí Jarmila Hluchová z Balneologického múzea.
Ojedinelý je podľa jej slov betlehem v čerešňovej kôstke. „Na jeho prezretie by bolo možno treba aj lupu,“ pokračuje a dodáva: „Na Slovensku je tradíciou tvoriť betlehemy do vajíčkových škrupín – husacích alebo v prepeličích.“ Aj také návštevníci vily Dr. Lilsku uvidia.
Každý z nich reflektuje reálie, v ktorých vznikol. Autori pomocou betlehemov zobrazovali svoje okolie. Preto sú na Slovensku okolo jezuliatka pastieri a ovce, v Indonézii slony a opice.
Bohatú zbierku vytvorili manželia Gruskovci a začali na nej pracovať v roku 1969. Balneologické múzeu ju prezentuje vo vile Dr. Lisku až do 8. februára.

V Poľsku je tradíciou stavanie betlehemov nazývaných szopki. Obľúbeným materiálom sú bežné materiály – farebná fólia, drevo, papier, kartón. Autori majú veľký zmysel pre detail.

Betlehem je možné vytvoriť aj zo šupín z kapra. Na ich spojenie poslúžila niť.

Ďalším netradičným materiálom sú skrutky a plech. Tento betlehem pochádza z Nemecka.

Slovensko je zastúpené betlemom v orechovej škrupine.

Takto znázorňujú svätú rodinu v Indonézii. Okolo jasličiek sú opice a slony.

A toto sú jasličky z Japonska.

Autorom zvieracieho betlehemu Pavel Hubáček z Čiech. Postavy, ktoré prinášajú Jezuliatku dary sú výhradne zvieratká. Troch kráľov autor znázornil ako leva, hrocha a slona. Pastierom oviec je vlk.

Betlehem z paličiek na paličkovanie vytvoril Ján Mihaľkin. Ústredným motívom je maštaľ, vedľa nej je Ježiško, Mária, Jozef a traja králi. Každá palička znázorňuje konkrétnu osobu alebo zviera. Na paličkovanie sa tento betlehem nepoužíva, slúži iba ako dekorácia.

Na výstave nechýba ani pohyblivý betlehem.

Minimalistické jasličky z drôtu.

Pre Slovensko je typická aj keramika.

Keramický tanier vytvorila Jana Randušáková.

Paličkovaná čipka v ráme v tvare strechy.

Výnimočný je betlehem v chlebovom bochníku. Cesto zlepované vodou a figúrky umiestnené do stredu bochníka.

Závesná drevená plastika z Poľska

Paličkovaná čipka

Papierové figúrky potiahnuté plátnom

Sklomaľba – triptich

Háčkovaný betlehem

Na výstave sú zastúpené aj súčasné umelecké techniky.

Indiánsky betlehem


Text a foto: Martin Palkovič