Blog Lukáša Mencla: Košice nám ponúkli iný rozmer
Žiaci siedmeho ročníka z Cirkevnej spojenej školy v Piešťanoch mali možnosť objavovať a obdivovať krásy východoslovenskej metropole – Košíc. Exkurzia bola rozdelená a konala sa počas dvoch dní 25.-26.5.2017 (štvrtok a piatok).
Vo štvrtok poobede sa tridsať žiakov s učiteľmi Lukášom Menclom a Bibiánou Zaťkovou vydali vlakom na cestu dlhú 364 km, časovo zvládnutú za päť hodín. Pedagógovia svojim edukačným programom ponúkli deťom zážitok na celý život. Exkurzia začala hneď po príchode. Planetárium a hvezdáreň v deťoch vyvolali úžas a záujem, ktorý sa len tak nevidí. Poznanie hviezd, súhvezdí, mliečnej dráhy…
To všetko sme spoločne spoznali. Prostredníctvom ďalekohľadu sme videli Jupiter so všetkými jeho štyrmi mesiacmi, ktoré momentálne boli v jednej rovine. Perličkou na záver bol pohľad voľným okom na mestskú časť Luník IX., v susedstve sídla planetária, ktoré bolo v mestskej časti Košíc – Luník VIII. Program trval dve a pol hodiny. Po ňom sme sa presunuli do ubytovne.
Hneď v piatok ráno, po raňajkách, sme začali celodenný program v ZOO Košice v mestskej časti Kavečany. Pri vstupe, o siedmej ráno, nás vítali voľne sa pohybujúce pávy, ktoré zaujali nejedného siedmaka. Nadšenie z ich konania a pohybu nenechalo nič náhode a ihneď získalo pohľady všetkých prítomných. Po vstupe nám spoločnosť robila lektorka Miška, ktorá nás oboznámila s plazmi zblízka. A to doslova. Had – Pytón mriežkovaný nám robil spoločnosť pri odbornom výklade.
Názorné vysvetľovanie a objasňovanie faktov deti takýmto spôsobom zaujímala. Neskôr dostali možnosť poťažkať hada v rukách, odvážni si ho umiestnili okolo krku a odfotili sa s ním. Prekvapenie spestrila zvedavá návšteva Korytnačky obrovskej, ktorá svojim škrabkaním po podlahe dávala najavo svoj príchod a prítomnosť. Deti mali možnosť dotýkať sa korytnačky, chytiť do rúk, pohladkať ju a odfotiť sa s ňou. U žiakov sa objavil obrovský záujem o zvieratá.
Náš program sa neskôr premiestnil do exteriéru. Kŕmenie medveďov zblízka, návšteva medvedej nory, vypúšťanie tigra do novej voliéry, návšteva útočiska leva, videnie nového prírastku ZOO, Tuleňa pieskového, či program, ktorý si pripravili malé surikaty, boli ďalšími prekvapeniami, ktoré si pre žiakov pripravili ich učitelia v spolupráci s ochotným personálom ZOO. Program, ktorý sa bežnému návštevníkovi neponúka a neumožňuje mali možnosť vidieť naši malí návštevníci. Neodmysliteľnou súčasťou programu v ZOO boli čakajúce zvieratá vo svojich výbehoch a teritóriách.
Dóm sv. Alžbety, naša ďalšia zastávka, je najväčší kostol na Slovensku s plochou interiéru 1 200 m² a s kapacitou vyše 5 000 ľudí. Zároveň je najvýchodnejšou gotickou katedrálou v Európe. Hlavný a vedľajšie oltáre, točité schody, krypta a samotný interiér ponúkli nový rozmer pohľadu na Boží chrám, ktorý mohli deti spoznať. Sprievodkyňa nás oboznámila s históriou a povesťami tejto významnej európskej pamiatky.
Veža je vysoká 60 metrov a má okolo 165 schodov. Severná veža, sprístupnená verejnosti, bola postavená v druhej etape výstavby chrámu Dómu sv. Alžbety v rokoch 1420 – 1440 za vlády Žigmunda Luxemburského. Veža stojí na základe štvorcového pôdorysu, ktorý má tri podlažia…, úvodné informácie, ktoré sme sa po presune k vyhliadkovej veži dozvedeli od miestnej sprievodkyne. Z veže je nádherný výhľad na srdce Košíc – historické centrum a široké okolie. Pochopiteľne, deti si pohľad skutočne užili.
Poslednou zastávkou nášho bohatého programu bol Steel park. Miesto, kde sa deti mohli vyhrať s pripravenými pokusmi pod dohľadom lektora Mareka. Jeho vedomosti a pripravené ukážky si získali pozornosť detí. Zvedavými otázkami dopĺňali jeho výklad a dozvedeli sa tak informácie, ktoré rozšírili ich obzor a vedomosť z oblasti fyziky, matematiky, biológie či chémie. Aj tu si učitelia Lukáš Mencl a Bibiána Zaťková pripravili s lektormi pre deti prekvapenia. Niektoré stanovištia, ktoré predvádzajú iba lektori s asistentmi, si vyskúšali na vlastnej koži. Obutie magnetických topánok a prechádzka po šikmine, či ovládanie žeriavu s elektromagnetickým ramenom, odev kozmonauta, či výťah ovládaný pohonom ľudskej ruky…
Tieto aktivity žiakov zaujali najviac. Pochopiteľne, aj iné pokusy mali svoj úspech. Dve hodiny strávené hraním sa a objavovaním reality a princípov vedy, zavŕšili pripravený program exkurzie.
Presunuli sme sa na železničnú stanicu. Na prvom nástupisku stál pristavený rýchlik, do ktorého sme nastúpil a plní zážitkov sa tešili domov. Opäť cesta dlhá takmer štyristo kilometrov trvala päť hodín. Večer, po pol desiatej, sa deti vítali s čakajúcimi rodičmi a ihneď im zvestovali svoje najväčšie zážitky. Medveď, had, korytnačka, veža, oltár, chrám, hviezdy, Jupiter, Luník IX., pokusy, fyzika, zážitok z vedy… všetci ohurovali rodičov so získanými emóciami, ktoré ich očarili, bolo počuť na stanici v Piešťanoch po našom príchode.
Autor: Mgr. Lukáš Mencl