29.12.2014 # 20:45 # 20:45

Blog Kornela Duffeka: Zadusíme ušľachtilú aktivitu mladých? (Odpoveď na blog N. Mikolášikovej)

www.wai.sk/uvod
Inzercia

Naďa Mikolášiková vie, čo sa patrí. Najprv pochválila mladých nadšencov, ktorí vytvorili občiansku „organizáciu“ – rozumej združenie – ProWinter. Toto občianske združenie si vytýčilo za svoj cieľ – konečne! – postaviť v Piešťanoch sochu Ľudovíta Wintera. Po vymenovaní všeobecne známych zásluh tohto budovateľa moderných Piešťanských kúpeľov pristúpila k zverejneniu svojich vážnych výhrad k pripravovanej soche.

Prvá „trestuhodná“ výhrada je, že na skici sochy je Winter zobrazený ako rezignovaný a zlomený. Rezignovaný a zlomený človek iste nesedí tak vzpriamene a nerozhliada sa po okolí. Musíme si však uvedomiť, že ak aj ide o  dobre zachovalého človeka, predsa už má medzi osemdesiatkou a deväťdesiatkou. Tak si ho pamätám z čias, keď sme ho navštevovali s mojím otcom.

To, že socha má byť umiestnená na Kolonádovom moste, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, by tiež nemal byť problém. Navyše, keď sa k nemu viaže príbeh, že Ľudovít Winter sa mohol prechádzať za totality iba do polovice Kolonádového mosta, ďalej mal zákaz.

Naďu Mikolášikovú ruší aj to, že budovateľ kúpeľov bude sedieť iba na lavičke a nie na vysokom piedestáli. Čo, keď si k nemu prisadnú pripití mládenci alebo sa pri ňom budú fotografovať? No nestane sa nič!

Veľmi by som odporúčal oponentke, aby sa rozhliadla aj za chotár mesta, v ktorom býva. Jej estetické ideály, pokiaľ ide o sochárstvo, sú už dosť anachronické – dnes sa pamätníky na verejných priestranstvách celkom približujú k ľuďom, priamo ich volajú k sebe.

V poľskom meste Lodž by napríklad mohla uvidieť na jednej ulici až tri podobne civilne koncipované sochy: Juliana Tuwima, básnika a prekladateľa, Stefana Jaracza, divadelného a filmového herca, po ktorom je v Lodži pomenované divadlo, a rodáka  Artura Rubinsteina, klavírneho virtuóza a skladateľa. Tých sôch je na pešej zóne ešte viac. Nik sa nepohorší, keď si k Rubinsteinovi prisadne niekto ku klavíru a dá sa na pamiatku odfotografovať. Kvôli tomu ešte slávny klavirista nebude považovaný za šaša.

Ďalšou, zdá sa zásadnou, výhradou Nade Mikolášikovej je, že výber sochárov nebol z regiónu Piešťan, ktorí by boli „zžití s atmosférou kúpeľného mesta“. Tu by som chcel dať do pozornosti, že ani autor najznámejšej sochy Piešťan – Barlolámača, Robert Kühmayer, nepochádzal z regiónu Piešťan, ale z Bratislavy. Ešte horšie je to, že v Piešťanoch síce momentálne máme kvalitných dizajnérov, ale o kvalitnom sochárovi neviem.

Je tomu vari 10 rokov, čo mesto vypísalo súťaž o sochársku výzdobu pešej zóny. Jeden piešťanský dizajnér sa tam prezentoval práve sochou Ľudovíta Wintera. Predseda poroty, náš popredný sochár profesor Jozef Jankovič, vtedy rektor Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, sa na ňu pozrel a odmietavým gestom dal najavo svoje stanovisko.

V Piešťanoch sa hovorí už 25 rokov o potrebe postaviť pamätník Ľudovítovi Winterovi. Doteraz sa v tejto záležitosti neurobilo celkom nič. Teraz bol oslovený vynikajúci sochár Mgr. Art. Roman Hrčka, ArtD, ktorý po zvážení doterajšej dobrej spolupráce s mestom poverenie prijal a poslal konkrétnu ponuku na zhotovenie sochy. Verím, že Piešťanci sa nedajú zmiasť bludičkami a podporia ušľachtilý cieľ, ktorý si vytýčili mladí nadšenci z občianskeho združenia ProWinter.

Keď sa všetci spojíme, pribudne v našom meste socha v nekonvenčnom ponímaní, na ktorú sme tak dlho čakali.

Artur Rubinstein pri klavíri - pešia zóna v Lodži

Artur Rubinstein pri klavíri – pešia zóna v Lodži

Julian Tuwim na lavičke - pešia zóna v Lodži

Julian Tuwim na lavičke – pešia zóna v Lodži

Stefan Jaracz v divadelnej foteli - pešia zóna v Lodži

Stefan Jaracz v divadelnej foteli – pešia zóna v Lodži

Autor: Kornel Duffek Foto: ProWinter (1), Wikipedia. org (3)

Inzercia
 • gycik

  V PN su najmenej traja vytvarnici top kvality ktori by boli schopni vytvorit kvalitny pamatnik narozdiel od toho „čumila“ od Hrčku. ( Marek Kvetán, Peter Kalmus, Martin Sedlák)

  • Lukáš Matejka

   už len tá myšlienka, že spravia nejakú malú sochu Wintera ktorý bude sedieť na lavičke je dosť urážlivá, taká osobnosť Piešťan by mala byť zvečnená v podobe sochy v strede námestia a mala by byť najmenej 3 metre vysoká a na zlatom piedestály, aby si všetci arabi, nemci aj ruskí židi všimli kto vybudoval najkrajšie mesto Slovenska….

 • Mucha

  …súhlas.

 • kika

  Radím toto: Spytajte sa potomkov rodiny Ľ. Wintera na ich nazor. A konečne počuvajte aj vy, čo by si želali oni…

 • Naďa Mikolášiková

  Vážení, ak by ste si dokonale prečítali, skoro všetci, môj blog, dozvedeli by ste sa, že sa dožadujem odborníkov na posúdenie zámeru „sochy Ľudovíta Wintera“.

  Skupinu mladých neskúsených nadšencov by mali doplniť erudovaní odborníci. Nemôžu to byť ľudia v pokročilom veku, ale mladí a hlavne odborníci. Pýtam sa: „Dali by ste si operovať nohu učiteľovi hudby?“

  Asi nie, vyhľadali by ste odborníka – chirurga. Vzdelaného v odbore. Zberateľ a hlavne obchodník s umením (bez pokladne) nie je kompetentný rozhodovať o tak dôležitom počine. Môže poradiť, ale nie mladých ľudí manipulovať.

  Moje estetické ideály vychádzajú zo 60-ročnej praxe.

  Rozhľad mimo regiónu mám veľký. V čase, keď pri Dubovej fungovala hudobná škola, cestovala som a pracovala vo veľkomestách, ktoré mi dali životnú školu.

  Barlolámač bol tvorený v čase, keď v dedine nebol hotový ani jeden sochár. Pešia zóna so smútočnou (čiernou) fonátnou, s ležiacou spermiou a s textilným šiatrom.
  Vrchol je bazénové klzisko, krivé búdy, most zaľúbených a podobne. A hlavne sústavne so stojacou vodou, aj keď dodatočne boli vybudované drenážne kanály.

  Všetkým želám veľa zdravia v novom roku 2015.

  Naďa Mikolášiková Ábelová

 • Tomas

  ked nebude ta socha na moste, tak nebude ziadna dalsich 25 rokov.
  Ked mate pani 60 rocnu prax, preco ste tu sochu uz nepretlacili?
  a este si myslim, ze nikto kto bol cinny pred rokom 89. nema moralne pravo kecat do sochy Wintera

  • nada

   Vazeny a milyTomas,
   v prvom rade sa treba naucit slusne spravat.Ja „nekecam“. V cestine, v Predanej neveste“ vzstupuje „kecal“. Cize ja konstatujem, alebo odporucam.
   Zial som skor narodena, teda tych skusenosti mam vela.
   Myslim si, ze rok 89 nema vôbec nic do cinenia s tym,ze si dovolim nieco povedat.
   Som vytvarnik a neda mi,aby v rodnom meste môjho otca nevznikol paskvil. Prezila som tu povojnove casy az do maturity. Zije tu otcova cela rodina. Napokon Abelovych je tu vela.
   Dosial myslienka “ socha L. Wintera nebola nastolena. Stacila pamatna doska na zelenom strome
   Mam kludne svedomie, ze po dvojrocnom usili sa mi podarilo odstranit drevene brvno s L. Winterom v spracovani ludoveho umelca. /vevericka este dominuje pri vstupe do krásneho parku/
   Tesi ma upozornenie na autorov z Piestan. Hura, dajme im moznost sa prezentovat.
   Prajem pekny vecer Nada Mikolasikova Abelova

 • ProWinter, o.z.

  Aby sa predišlo mylným informáciam, radi by sme uviedli niektoré body diskusie na pravú mieru. S myšlienkou sochy Ľudovíta Wintera sediaceho na Kolonádovom moste prišli mladí
  Piešťanci, ktorí dnes tvoria občianske združenie ProWinter. Keďže myšlienka je jedna vec a príprava a realizácia takéhoto umeleckého projektu je vec úplne iná, oslovili členovia združenia odborníkov v oblasti kultúry, umenia a histórie. Za oblasť kultúry pána Kornela Duffeka, dlhoročného šéfredaktora kultúrneho magazinu Revue Piešťany, kurátora výstav a bývalého riaditeľa Mestského kultúrneho strediska. V otázkach historického významu pôsobenia rodiny Winterovcov v Piešťanoch spolupracuje združenie s riaditeľom Balneologického múzea PhDr. Vladimírom Krupom. Vypracovaný projekt bol prerokovávaný a násladne odsúhlasený Mestom Piešťany, vlastníkom objektu Kolonádového mosta. Následne prebehol proces schvaľovania projektu odborníkmi na Krajskom pamiatkovom úrade v Trnave. S myšlienkou sochy teda skutočne prišli laici, ale všetky následné kroky projektu boli riadne odkonzultované a schválené odborníkmi a príslušnými inštitúciami. A v neposlednom rade, projekt od jeho začiatkov schvaľuje a podporuje rodina Winterovcov.

 • kolarik

  Mne by sa kludne pačila socha tak ako je na Lavičke,sledujuc ludi,tak
  ako to robil Winter.Načo trojmetrové ,štvormetrové sochy na nejakom
  podstavci,sam skromny Winter by o to nestál,čo tym dosiahnete?Velkým gyčom? To je umenie? To niečo vystihne 3 metre sochy?Na podstavci ako Lenin?

  Podla mna je skor hanbou,že
  Pieštanska nemocnice nesie meno Alexandra Wintera,nie kvoli CT,ale
  dlhoročnej zlej povesti,zaobchadzaniu,neodbornosti lekárov a uplatkov na
  každom oddelení.

 • Nada

  Vazena skupina o.z. PROWINTER
  Je samozrejme, ze v zmysle stavebného zakona sa musia Vami spominane institucie vyjadrit k Vasmu zameru.
  Tiez museum Vam poskytne informacie o historii rodiny Winter, ale o zadani v tomto projekte nemoze za oblast kultury a umenia rozhodovat jeden clovek. Rozhodne o tom, ci bude Winter sediet, alebo stat ap. Dokonca vyberie autora.
  Hovorim a opakujem jedno. V Piestanoch je vela mladych a erudovaných odbornikov na tuto temu. Treba ich oslovit, iste privitaju prilezitost a moznost sa prejavit.
  Zástupcovia rodiny Winter su inteligentni a vzdelani ludia a nemozu suhlasit s tym, aby ich pribuzny sedel na moste medzi opilcami, drnkajúcimi hudobníkmi, oplatkami, ovracami rohmi a bol putovou atrakciou. Predsa tato plastika ma byt klasicka a nie modna zalezitost, Mala by prekonat starocia.
  A este jedna otazka. Ludovit Winter ma predsa na Winterovej ulici pamatnu dosku na Zelenom strome. Nebolo by vhodnejsie rokovat s riaditelstvom kupelov o symbolickom nájomnom za prenájom tejto budovy s cielom rozsirit expozície musea, urobit tam konkretnu expoziciu L. Wintera ? Peniaze, ktore sa vyzbieraju investovat na tento ucel? Alebo bude verejnost cakat na to, aby Zeleny strom spadol ako Slovan, Royal?
  Nada Mikolasikova Abelova

  • Smalik

   Aké typické pre piešťancov a Piešťany – jedna by len rokovala ,schôdzovala a mudrovala, iny sa tu oháňa tým ,že čo by chceli Winterovci a pritom nevie ani prd ,že čo by chceli a navyše je to úplne jedno…niekedy mám pocit ,že sochu sediaceho Lajosa na moste nechcu hlavne tí ,ktori ho tam za života sediet nechali!! Keď sa tu niekomu niečo nepáči ,tak kludne môžete spraviť sochu aj vy…winter bude mať dve sochy a basta

X