Zážitkové prehliadky Piešťany podľa Wintera vstupujú do jesennej sezóny

Prechádzky po meste s audiohrou v slúchadlách a živými výstupmi hercov v dobových kostýmoch prenesú účastníkov prehliadky o storočie späť, – do doby, keď mali piešťanské kúpele v nájme Winterovci. Jesenná sezóna zážitkových prehliadok Piešťany podľa Wintera sa začína 15. októbra a bude pokračovať každú sobotu až do začiatku decembra.

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj a Divadlo Jána Palárika v Trnave predstavili v závere minulého roka unikátnu zážitkovú prehliadku mesta Piešťany. S úspechom ju reprízovali až do konca marca 2022. Na jeseň vstupuje toto podujatie do svojej ďalšej sezóny.

„Pre veľký záujem sme museli v závere uplynulej zimy niekoľko termínov pridať. Aj to nás presvedčilo, aby sme Piešťany podľa Wintera ponúkli návštevníkom kúpeľného mesta opäť. Prehliadka prepája kultúrny zážitok s pobytom na čerstvom vzduchu. Jeseň je na to ideálna,“ hovorí Agáta Mikulová, riaditeľka KOCR Trnavský kraj.

Prechádzky so slúchadlami, v ktorých znie audiohra, sa začínajú symbolicky pri soche Ľudovíta Wintera na Kolonádovom moste. Pokračujú zastávkami pri Kursalone, Zelenom strome, barlolámačovi, hoteli Thermia Palace, Pro Patrii a vyvrcholia na legendárnom kúpalisku Eva. Účastníkov na tejto ceste po stopách Ľudovíta Wintera sprevádzajú ochotníci v dobových kostýmoch. Znázorňujú tak príbehy, ktoré formou rozhlasovej dramatizácie pripravili herci z Divadla Jána Palárika v Trnave.

Návštevníci i obyvatelia Piešťan sa vďaka tomu dozvedia o kúpeľnom meste veľa nového. Každá budova, ktorú nechal Ľudovít Winter postaviť, je spojená s inou epizódou jeho života. História kúpeľného mesta preto úzko súvisí s osudom tejto výnimočnej osobnosti.

„Jeho nezlomnosť a optimizmus fascinujú ľudí dodnes. Neodradili ho svetové vojny ani zmeny politických režimov. Silu začať odznova našiel aj vtedy, keď sa vo vysokom veku vrátil s podlomeným zdravím z koncentračného tábora. Po smrti však kvôli neprajníkom na dlhé roky upadol do zabudnutia. Možno aj preto sme počas prvej sezóny nezažili ani jednu prehliadku, na konci ktorej by účastníci nemali slzy v očiach,“ pokračuje A. Mikulová.

Príbeh Ľudovíta Wintera a jeho príbuzných je v krízových časoch aktuálnejší viac ako kedykoľvek predtým. Prináša nádej a poučenie, že s optimizmom a odhodlaním je možné prekonať aj tie najnáročnejšie problémy. Emócie spojené s neľahkým ľudských osudom umocňujú výkony hercov z Divadla Jána Palárika v Trnave, ktorí naštudovali zvukovú časť prehliadky. Naživo ich veľmi dobre dopĺňajú ochotníci z Univerzitného divadla THE.ART.RE Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Zdroj: Tlačová správa KOCR Rezort Piešťany