27.07.2015 # 21:45 # 21:45

Za čierne stavby na Lide hrozí občianskemu združeniu pokuta 13-tisíc eur

Inzercia

Revitalizácia priestoru na južnom cípe Vážskeho ostrova je po dvoch rokoch zastavená, členovia občianskeho združenia Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany riešia situáciu na úradoch.

Chýba zmluva

Niekoľko dobrovoľníckych brigád aj finančná podpora od Nadácie Ekopolis zmenili časť Lida na miesto aktívneho oddychu. Tento rok však začal revitalizovaný priestor opäť chátrať, niektoré prvky zmizli, iné ničia vandali.

Podľa mestského poslanca Tomáša Hudoviča, ktorý projekt koordinoval, bolo koncom novembra občianske združenie vyzvané zo strany samosprávy k pozastaveniu stavebných prác. Dôvodom je chýbajúce stavebné povolenie.

„Stavebný úrad na osadenie prvkov na Lido stavebné povolenie doteraz nevydal, to znamená, že skutočne sú čiernymi stavbami,“ odpovedala na otázku, či určite ide o čierne stavby, hovorkyňa mestského úrad Eva Bereczová a dodala: „Na konci marca sa uskutočnilo konanie o správnom delikte. Rozhodnutie zatiaľ nebolo vydané. Za tento delikt hrozí občianskemu združeniu pokuta do výšky 13 278 eur.“

Za prípadné úrazy je podľa jej slov zodpovedný vlastník parcely, teda Slovenský vodohospodársky podnik (SVP).

Aktivistom chýba v súvislosti s petangovou plochou a cvičebnými prvkami zmluva, ktorá by doložila ich vzťah k pozemku. Úrad ju opakovane žiadal, ale zástupocvia občianskeho združenia ju zatiaľ nedodali.

„Spoločne sme sa snažili vyriešiť otázku prenájmu pozemkov, na ktorých by sa mali realizovať jednotlivé prvky. Napokon sme sa dohodli, že prvky prírodnej posilňovne a kreatívnej zóny, ktorá vzíde z workshopov osadíme iba na pozemkoch v správe Slovenského vodohospodárskeho podniku, na čo sme dostali predbežný súhlas,“ reagoval Tomáš Hudcovič.

V hre je aj odstránenie cvičebných prvkov

Prvky prírodnej posilňovne podľa jeho slov navrhol odborník v zmysle noriem. „Čiastočne sme ich realizovali vlani koncom leta a na jeseň v dobrej viere, že všetko je dostatočne odkomunikované. Potom sa však blížili voľby a začali sa diať veci, ktoré vyvrcholili koncom novembra výzvou Mesta Piešťany na zastavenie stavebných prác. Odvtedy situáciu riešime po úradoch a verím, že sa nám podarí dokončiť všetko tak, aby to bolo na prospech verejnosti.“

Aktuálne prebieha dodatočné konanie o stavebnom povolení, respektíve o odstránení terénnych úprav a drobných stavieb – cvičebných prvkov. „To je však v štádiu prerušenia výzvy na doplnenie všetkých potrebných náležitostí zo strany občianskeho združenia,“ doplnila hovorkyňa radnice.

Posun možno na budúci rok

Aktivisti chcú, aby sa Lido posúvalo ďalej. „Nie je však v silách nášho občianskeho združenia a pár ľudí starať sa v danej lokalite o všetko. Rokovali sme na mestskom úrade o zabezpečení vývozu odpadu, ktorý tam návštevníci nechávajú. Model sa rysuje, takže verím v ústretovosť kompetentných. Rovnako sme mali od náčelníka mestskej polície prísľub osadenia kamery na moste, tak aby bol priestor monitorovaný. Chráničky na kabeláž sa mali realizovať pri rekonštrukcii osvetlenia, žiaľ nepodarilo sa to. Na budúci rok snáď situácia už bude iná,“ dodal zástupca Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany.

Problém s vandalizmom by podľa jeho názoru mohla vyriešiť práve kamera. Prvky realizované na prírodnej báze sú totiž už zničené a nákladný mobiliár nemá na tomto mieste význam osádzať, pretože ide o záplavové územie.

„Stačia jednoduché lacné veci, ktoré sú funkčné. Aj keď zmiznú, alebo sa zničia, nie je to veľká strata. Jediné, čo na tom zamrzí, je čas a energia, ktorú sme realizácii prospešnej veci pre iných venovali a niekto si to neváži,“ uzavrel Tomáš Hudovič.

SVP: Dohodnúť sa musí radnica a občianske združenie

Podľa stanoviska Slovenského vodohospodárskeho podniku, ktoré nám poskytol jeho hovorca Ľuboš Krno, nejde o stavby, ktoré by podliehali stavebnému konaniu. Štátny podnik nedal na ich umiestnenie nikomu súhlas.

„Keďže ide ale o prvky, ktoré nám neprekážajú v protipovodňovej ochrane a nie sú ani v rozpore či už s vodným zákonom, alebo zákonom o ochrane pred povodňami, čo znamená, že nie sú umiestnené ani v inundačnom, teda záplavovom území, tak sme to tolerovali, ba dokonca sme boli radi, že o dané územie sa niekto stará, udržiava ho a že to slúži verejnosti,“ uvádza SVP v stanovisku.

Mesto podľa neho trvá na rokovaní o využiteľnosti tohto územia. Prizvané majú byť aj Slovenské liečebné kúpele Piešťany, ktoré tam tiež vlastnia pozemky.

Jediným záujmom vodohospodárov je, aby prípadný užívateľ Lida udržiaval dotknutý priestor v poriadku, a aby malo všeobecný prospech. „Ak niečo, čo je vo vlastníctve štátu a v správe Slovenského vodohospodárskeho podniku slúži aj ľuďom a je na ich všeobecný prospech, tak sme len radi. Takže my to nechávame na mesto a príslušné občianske združenie, aby sa dohodli.“

lido-vazsky-ostrov-piestany-1 lido-vazsky-ostrov-piestany-2 lido-vazsky-ostrov-piestany-4 lido-vazsky-ostrov-piestany-5

Text a foto: Martin Palkovič

 • Ktomarozumsazbali

  V piestanoch je uz skoda nieco robit a tipujem ze aj vy to vzdate. Hlupost ludi a uradov tu nema hranic

 • Marty

  Hlavne ze na hokej je ochota aj peniaze…

 • provokater

  Podľa môjho názoru sa pán Krno hlboko mýli a ako majiteľ pozemku je SVP za čiernu stavbu na ňom tiež spoluzodpovedné.
  Na foto je vidieť že minimálne to červené z vodovodných trubiek je stavba.
  Stavebný zákon podľa § 43 stavbu definuje:
  „Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie a) spojenie pevným základom, b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu, c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe, d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia, e) umiestnenie pod zemou.“
  Takže je to čierna stavba so všetkými dôsledkami a ak sa nemýlim, tak v spojení s SPP sa nejedná o prvú čiernu stavbu, že? Mám na mysli tabuľu oproti Kauflandu, na druhej strane Bratislavskej cesty.
  A ešte pár detailov. Každý nový herný prvok inštalovaný na detskom ihrisku musí spĺňať podmienky normy EN 1176 a EN 1177, čo znamená, že musí mať buď certifikát alebo prehlásenie o zhode (zhode s normou), takže to nemôže byť len niečo také červené z vodovodných trubiek.
  Po otvorení detského ihriska je prevádzkovateľ zodpovedný za všetky chyby, ktoré na ihrisku vzniknú a tiež za prípadné úrazy, ktoré sa na ihrisku stanú. Tabuľka s upozornením „Hra na vlastné nebezpečenstvo“ či iné podobné „okrasy“ na ihrisko v žiadnom prípade nepatria. Povinnosťou a zodpovednosťou zriaďovateľa/správcu ihriska je preto pravidelne kontrolovať, či všetky prvky ihriska sú v poriadku a v prípade akejkoľvek chyby túto ihneď hlásiť dodávateľovi ihriska a zabezpečiť nápravu čo najskôr.

  • Buditel

   Provokater, uplne s tebou suhlasim. Okrem tychto vodovodnych trubiek a „bezpecnych“ betonovych skruzi sa tam nachadza aj vysoko bezpecna kyvadlova hupacka zhotovena zo zrezaneho kmena a spagatom uviazana o kus klady, podotykam, ze su na nej neni ani drzadla. Takze ked si na nej nejake dieta dobre rozbije hlavu alebo dolame koncatiny, som zvedavy, komu nebude vadit niest za taky uraz zodpovednost… Ci sa hrdinsky pani poslanci postavia k tomu zodpovedne, alebo to poriesi SVP!

   • Kira

    Vďaka takým ľudom ako ste Vy, máme XY zanedbaných vyžitých legislatívne neriešiteľných priestorov, s ktorými sa roky nič nerobí. A keď sa nájde niekto kto chce nezištne obnoviť zanedbaný priestor, no nemá možnosti, alebo energiu dotiahnuť to aj legislatívne, tak treba jeho snaženie rozdrviť už v zárodku. Vybudovať improvizované preliezky bez náležitých certifikátov je čin hodný popravy za úsvitu. Ja by som dal odrezať všetky stromy nad 150cm aby sa náhodou nikto nezranil. Zrejme nemáte vo svojom okolí zanedbaný priestor plný odpadu kam sa chodia deti hrávať lebo nemajú proste iné miesto kam by išli a nikto s tým nič nerobí.

X