23.05.2017 # 17:47 # 17:47

Viceprimátor Hynek dostal od decembra odmeny 11-tisíc eur

Hrubý mesačný plat bývalého zástupcu primátora bol 2-tisíc eur, ale od decembra 2016 k nemu dostal odmeny v súhrnnej výške 11-tisíc eur (v hrubom). Funkcie sa vzdal k 30. aprílu 2017, aby sa mohol venovať príprave na krajské voľby. Podľa jeho názoru sú odmeny adekvátne.

S interpeláciou o výške odmien Michala Hyneka sa na mestský úrad obrátil poslanec Peter Jančovič na májovom zasadnutí zastupiteľstva. Piešťany TV dnes informovala, že bývalý viceprimátor dostal v tomto roku odmeny 8-tisíc eur. Vlani to malo byť 2-tisíc eur.

S otázkou ohľadom pravdivosti týchto informácií sme sa obrátili na Michala Hyneka, ktorý uviedol, že jeho odmeny v roku 2017 boli spolu 9-tisíc eur a vlani to bolo 2-tisíc eur v hrubom. Podľa jeho slov je to spolu v čistom 7-tisíc eur.

„Áno, považujem ich za adekvátne. Nikdy som svoj plat, ani odmeny netajil, a ktokoľvek sa ma na to mohol vždy spýtať,“ reagoval bývalý viceprimátor.

Decembrová odmena (2-tisíc eur) je podľa Michala Hyneka „štandardná vianočná odmena, ktorá bola v rovnakej výške vyplácaná viceprimátorovi aj za primátora Cicutta.“

Odmenu (6-tisíc eur), ktorú mu radnica vyplatila začiatkom tohto roka, dostal podľa vlastných slov za to, že mesto dosiahlo v posledných mesiacoch úspech v získavaní finančných prostriedkov z fondov Európskej únie.

„Konkrétne sme získali viac ako 3 milióny eur na vybudovanie kompostárne a zberného dvora. Za tieto projekty som bol priamo zodpovedný a na základe poverenia som mal nastarosti koordináciu projektov z EÚ fondov. A na základe tohto úspechu sa ma primátor rozhodol odmeniť,“ uviedol Michal Hynek.

Poslednú odmenu (3-tisíc eur) dostal v apríli, krátko pred odchodom z funkcie. Podľa neho to bolo za prácu nad rámec jeho povinností za funkčné obdobie.

„Treba zdôrazniť, že z pomedzi ľudí na úrade som jedine ja ako viceprimátor nedostával viac ako dva roky stravné lístky a ani mi nebola preplatená nevyčerpaná dovolenka, ktorá bola takmer 1 a pol mesiaca. Na to majú všetci zamestnanci a aj primátor nárok, a dokonca v iných mestách aj viceprimátori. Len u nás to tak nie je,“ uzavrel Michal Hynek.

Jeho hrubý mesačný plat bol počas celého funkčného obdobia 2-tisíc eur. Vo funkcii zástupcu primátora pôsobil od začiatku decembra 2014 do konca apríla 2017.

Plat a odmeny najvyšších predstaviteľov mesta riešili poslanci naposledy koncom minulého roka. Navýšenie základného platu primátora Miloša Tamajku vtedy odmietli, zostal preto na najnižšej možnej úrovni.

Podľa zákona je vypočítaný z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve (883 eur), ktorá sa násobí koeficientom podľa počtu obyvateľov (2,89). Primátor teda berie 2 552 eur v hrubom.

Jeho druhý zástupca Tomáš Hudcovič mal počas svojho funkčného obdobia hrubý plat 1 645 eur a v roku 2016 dostal podľa informácií, ktoré zverejnila Piešťany TV, odmenu vo výške 1-tisíc eur.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

  • Milan Fabrych

    Hynek je klamar, tieto financne prostriedky na kompostaren nemal na starosti. Eurofondy dostavaju bezne na poziadanie mesta a obce, zalezi ako dlho trva to vybavit. Radsej by mal riesit medializovane veci a to vratit peniaze na mestsku kreditku, ktoru pouzival na sukromne ucely a peniaze za benzin ked sa vyvazal autom po Ceskej republike, ktore patri mestu, cize za peniaze danovych poplatnikov. Tato spina ktora sa vychvalovala ako ide zarobit este pred volbami si to nezasluzi. Zaco dostal odmenu? Tamajka si ho tam navrhol ako kamarata, za vysedavanie a preslapy sa odmeny nedavaju. Pre mesto nic vyznamne neurobil. Radsej by sa mal vystahovat a to co najrychlejsie.

X