V rámci nových opatrení proti koronavírusu vznikne režim OP plus

Vláda schválila balík nových opatrení, ktoré vstúpia do platnosti 19. januára a súvisia s očakávanou vlnou koronavírusového variantu omikron.

Od stredy 19. 1. budú na Slovensku s obmedzeniami fungovať všetky školy, prevádzky aj služby. Ich otváracie hodiny vláda obmedzila na dobu od 5.00 do 22.00 h. „Tieto celonárodné opatrenia budú platné najviac štyri týždne po dosiahnutí vrcholu vlny variantu omikron,“ informovalo ministerstvo zdravotníctva.

V tejto súvislosti budú platiť štyri režimy – základ, OTP, OP a OP plus. Jednou z noviniek je, že v režime OP sa bude uznávať prekonanie ochorenia covid-19 len po dobu 90 dní od pozitívneho výsledku PCR testu. Doteraz to bolo 180 dní.

Ďalšou novinkou je režim OP plus, ktorý zahŕňa ľudí po troch dávkach vakcíny. Ide tiež o ľudí, ktorí majú dve dávky vakcíny a podstúpili test, pričom PCR nesmie byť starší ako 72 hodín a Ag 48 hodín.  Do tohto režimu spadajú tiež osoby, ktoré majú dve dávky vakcíny a prekonali covid-19 pred nie viac ako 180 dňami.


Základ:
Všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či výsledok testovania

OTP:
Osoby, ktoré sú kompletne očkované, testované (od odberu PCR 72 hodín, Ag 48 hodín) alebo ochorenie covid -19 prekonali za ostatných 90 dní

OP:
– Kompletne zaočkované osoby po dobu 9 mesiacov od ukončenia základnej očkovacej schémy, resp. od ostatnej „booster“ dávky.
– Osoby po prekonaní covid-19 + jedna dávka vakcíny.
– Osoby po prekonaní covid-19 potvrdeného RT-PCR nie staršom ako 90 dní.
– Deti mladšie ako 12 rokov a dva mesiace.
– Dočasne, alebo trvalo kontraindikované osoby na základe jednotného formuláru s platným testom.

OP plus
– Osoby, ktoré spĺňajú definíciu OP a zároveň sú testované (od odberu PCR 72 hodín, Ag 48 hodín) alebo dostali booster dávku, prípadne majú kompletné očkovanie + prekonanie ochorenia covid-19 nie staršie ako 180 dní.
– Deti 2-12 rokov a dva mesiac s testom.
– Deti 12 rokov a dva mesiace – 18 rokov a dva mesiace kompletne zaočkované s testom.


⚠️ NOVÉ OPATRENIA PLATNÉ OD 19.1.

Od 19. januára budú na Slovensku s obmedzeniami otvorené všetky školy, prevádzky,…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Wednesday, January 12, 2022