V Piešťanoch podporili chorých cvičením

Presne 50 ľudí z celého Slovenska podporilo pohybom Maratón so sclerosis multiplex – MaRS 2016. Vo Fitness SiTy v Piešťanoch cvičili v sobotu 5. marca od 13.30 h. Výťažok vo výške 234 eur poputuje na nákup rehabilitačných pomôcok.

Prišli nás podporiť pacienti so sklerózou multiplex, ich príbuzní, priatelia, lekári, a fyzioterapeuti. Nevynechali sme ani voľby, hneď po skončení maratónu sme išli voliť,“ uviedla Jarmila Fajnorová, prezidentka Slovenského zväzu sclerosis multiplex (SZSM).

MaRS má za úlohu upozorniť nie iba na samotné ochorenie, ale predovšetkým na to, že pohyb pacientom sa sklerózou multiplex prospieva. Vyzdvihuje tiež dôležitosť zdravého životného štýlu. V Piešťanoch radil pacientom výživový poradca. Na Slovensku lekári evidujú približne 8 000 diagnostikovaných pacientov.

MaRSu sa tento rok okrem Piešťan zúčastnia ľudia z Ostravy, Prahy, Brna, Českých Budějovíc, Teplíc, Jihlavy, Karlových Varov, Kyjova, Liberca, Nového Boru, Olomouca, Hradca Králové, Plzne, Poděbrad, Ústí nad Orlicí, Mostu, Uherského Hradišťa, Veľkých Losin, Žďáru nad Sázavou, Žirče u Dvora Králové n. L., francúzskeho Rennes a švajčiarskeho Valens. Organizátorom akcie je Nadační fond IMPULS.

Slovenský zväz sclerosis multiplex vznikol na pomoc osobám s diagnózou SM, na ich podporu a povzbudenie. SZSM je dobrovoľné, samostatné, apolitické občianske združenie. Združuje občanov s dg. SM, ich rodinných príslušníkov, ako aj iných občanov, ktorí chcú osobám s SM pomáhať a podporovať činnosť SZSM.

Organizuje, a podporuje organizovanie rekondično-rehabilitačných pobytov, zameraných na zlepšovanie fyzickej a psychickej kondície osôb s SM, ktorí sú členmi SZSM. Podporuje vznik regionálnych klubov, ktoré sú nižšími článkami SZSM a občianskych združení, ktorých činnosť je zameraná na pomoc osobám s SM. Nadväzuje a rozvíja kontakty s organizáciami SM v zahraničí. Viac informácií nájdete na www.szsm.sk.

Sclerosis multiplex je chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, ktorého príčina nie je doteraz známa. Toto ochorenie prepuká väčšinou v mladšom veku, častejšie postihuje ženy. Pre SM je typické striedanie obdobia záchvatov (atakov) a obdobia zdanlivého kľudu. Tento proces je nepredvídateľný, a preto i liečba či prevencia je ťažká.

Na celom svete trpí roztrúsenou sklerózou 2,5 milióna ľudí, na Slovensku sa odhaduje počet pacientov na 8 tisíc, približne 3 tisíc z nich podstupuje biologickú liečbu. Choroba sa vyskytuje hlavne v stredných a chladnejších zemepisných šírkach. Rizikovými faktormi onemocnenia sú okrem genetickej dispozície EB vírus, fajčenie a nedostatok vitamínu D.

Informácie o sclerosis multiplex nájdete aj na portály www.smkompas.sk.

Maraton_Sclerosis_Multiplex_02 Maraton_Sclerosis_Multiplex_03

Text a foto: Tlačová správa organizátorov