04.09.2015 # 18:18 # 18:18

Radnica sa vyrovnáva so zmenou organizačnej štruktúry

Situácia okolo novej organizačnej štruktúry by sa mala „utriasť v priebehu budúceho týždňa.“ Povedala to dnes prednostka mestského úradu Dáša Reháková a dodala, že fungovanie radnice nie je ohrozené.

Prednostka poskytla novinárom stručné stanovisko, ale na ich otázky nedala konkrétne odpovede. Nešpecifikovala napríklad, akú sumu chce mesto zmenou organizačnej štruktúry ušetriť, ani o koľko zamestnancov sa úrad zoštíhli.

Zásadné zmeny vo fungovaní mestského úradu predstavilo jeho nové vedenie 27. augusta, s tým že začínajú platiť 1. septembra. Desiatke zamestnancov boli ponúknuté dohody, s ktorými oni nesúhlasili. Ich pracovné pozície síce vedenie zrušilo, ale výpovede nedostali.

„Doposiaľ nebol urobený úkon, ktorý by viedol k ukončeniu pracovného pomeru. Vznikla prekážka na strane zamestnávateľa,“ priblížila situáciu Dáša Reháková.

Okrem toho nemajú jednotlivé oddelenia svojich vedúcich. Mesto ich chce hľadať vo výberových konaniach a dovtedy mali byť riadením poverení vybraní úradníci. Dočasné poverenia podľa našich informácií viacero ľudí odmietlo.

„Nič nie je ukončené, lebo niektorí zamestnanci si vyžiadali čas na rozmyslenie a niektorí povedali, že novú pozíciu neprijímajú. Celá situácia je zatiaľ v riešení, neviem vám povedať finálne stanovisko,“ reagovala prednostka.

Úradníci sa sťažujú najmä na zlú komunikáciu. Organizačné zmeny im vedenie oznámilo pár dní pred ich vstupom do platnosti. Aj preto vzniklo počas tohto týždňa viacero zmätočných situácií.

V tejto súvislosti prednostka odmietla tvrdenie, že plynulý chod mestského úradu je ohrozený. Argumentovala zvládaním agendy počas dovolenkového obdobia.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

 

 • advokatka

  Slečna prednostka je nepravdovravná, mestský úrad s istotou kráča ku totálnemu kolapsu, nateraz mesto neplatí faktúry, hromadí sa penalizácia, v podstate nikto nič nerobí, len sa čaká, čo prinesie ďalšia hodina, ďaľší deň a dokola. Doteraz vedúci odborov, či vedúci referátov sa snažili pracovať v prospech mesta, teraz im vedenie mesta novým organizačným poriadkom vytvorili prekážku v práci a pán primátor im napísal až do skončenia výpovednej lehoty bude im vyplácať priemernú mesačnú mzdu, pričom nikomu z presne vybratých zamestnancov nedoručil výpoveď z pracovného pomeru. Ak títo dostanú výpoveď pre nadbytočnosť, čo im bolo už ústne oznámené, tak na základe ZP a kolektívne zmluvy dostanú odstupné. Zrátajme si to, bude to cca do 100 tis €. Problém však je najmä teraz a na najbližšie týždne, že v MsÚ nebude človeka, ktorý zastreší, lepšie povedané plnohodnotne nahradí doterajších profesne zdatných zamestnancov a škoda sa začne navršovať geometrickým radom. Páni poslanci to chcete, my Piešťanci s určitosťou NIE! Treba si poriadne prečítať zákon o obecnom zriadení a dočítať sa tam, ako naložiť štatutárovi obce, keď koná v neprospech obce. Čítajte a konajte.

  • Buditel

   Pani advokatka, asi ste nejaka zo zoznamu zamestnancov, co su na odstrel na urade, ked mate taketo detailne informacie :)) Verime, ze sa tazko opusta take dobre platene a teple miestecko, ale tak zasa viete, aj cintorin je plny nenahraditelnych ludi a na urade si aj bez vas tiez urcite poradia, tak ako si svet poradil bez tych nenahraditelnych ludi na tych cintorinoch. Neviem, preco tuto uradnickovia z MsU Piestany maju neustale pocit, ze su nenahraditelni, nie je nad nich, a preto sa castokrat aj k obycajnym ludom chovaju ako ku plebsu. Treba sa pozriet do akejkolvek inej sukromnej firmy, a by ste sa prebudili z ruzoveho sna, ako to vo svete v skutocnosti chodi. Tam by sa s vami takto, ako na tu na urade, nikto nevybavoval! Tak uz tu prestante nariekat, ako sa vam krivdi a ako sa mesto bez vas piestanskych uradnickov zenie do zahuby!

 • advokátka

  Mýliť sa je ľudské, hovorí sa. Nie som ani úradníčka a ani úradník MsÚ Piestany. Pán Buditeľ nie som ani liečiteľka, tak ako vy nie ste žiadny Buditeľ, pretože vaša odpoveď evokuje, že ste jeden s tých osvietencov, ktorí vedú piešťanský úrad. Bez hnevu vyjadrujem len svoj názor, ktorý vychádza zo sledovania udalostí, konania pána primátora a spol.. 2.9.2015 pan primátor napísal list, v ktorom oznamuje mnou spomenuté skutočnosti, slečna prednostka potvrdila, že nikto zatiaľ nedostal výpoveď z pracovného pomeru, ale nahraditeľným úradníkom bolo oznámené, že pre prekážku v práci im bude vyplácaná mzda aj keď budú sedieť doma. Keďže ide o štyri mesiace (výpovedná doba začína
  od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom bola výpoveď doručená – plus tri mesiace vypovedá lehota) sedenia doma a odstupné, pýtam sa je toto konanie racionálne a profesionalne? Ďalej čítam, že výberové konanie na novych ( tiež nahraditelnych), bude o …, o koľko mesiacov? Výborná prognóza na bezchybný chod piešťanského mestského úradu.

  • Buditel

   Som sa pobavil :))) Tuto v PN uz sa tak nejako pomedzi uradnikmi a poslancami zauziva, ze kazdy, kto ma iny nazor ako ti utlacani a sikanovani uradnickovia, je automaticky niekto z vedenia mesta. Ale teda vyvediem Vas z omylu, ja odtial rozhodne nie som, nakolko politicke bahno ma rozhodne nelaka. Ale nejako mi nejde do hlavy, ako je mozne, ze obycajny obcan, co nepracuje na urade, ma take podrobne informacie o platobnej discipline faktur MsU, pripadne informacie o platoch zamestnancov, ked si dokaze vykalkulovat, kolko bude stat odstupne zamestnancov :)) To su len fakty, na ktore tu poukazujem vo Vasom prispevku, nakolko nikde v tlaci som zatial taketo detailne informacie nezachytil a pochybujem, ze to je verejne. Ja som kludny, mne o flek nejde, ale skor z Vasich prispevkov to cim dalej viac vyznieva, ze je to tak :D Ja tu nikoho nejdem obhajovat, ale nie som jediny, kto v mojom okoli ma negativne skusenosti s uradnimi MsU, takze ked sa odtial vypracu tie zakorenene tety, co si myslia, ze neni nad ne, budem len rad.

   • Robo R.

    Pan buditel si asi proste potrebuje vybit urazene ego, ze mu raz na urade daco nepovolili urobit. Hold ale proti zakonu sa ist neda, za vase zle skusenosti nemusite obvinovat a zelat to najhorsie aj ostatnym. Ja urad navstevujem uz dlhe roky a s ochotou uradnikov som nemal ziadne problemy. To je len take slovenske – skodoradost je najvacsia radost.

    • Buditel

     Pan Robo R., ja potrebu vybijat sa uz davno nemam, vekom to cloveka prejde. Nie som jediny a nestalo sa mi raz, ze som mal negativnu skusenost na tomto nasom urade. Ja nikomu zle nezelam, skor by som povedal, ze Bozie mlyny melu pomaly, ale iste… asi tolko k tomu urazenemu egu a skodoradosti :D

X