Prípad Krkavec: NAKA zasahovala aj v Moravanoch nad Váhom

Vyše sto policajtov z rôznych zložiek bolo zainteresovaných do odhalenia daňových podvodov z rokov 2003 až 2011. Koncom mája urobila Národná kriminálna agentúra (NAKA) domové prehliadky na rôznych miestach Trnavského kraja.

Podľa prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho išlo o uplatňovanie neoprávnených odpočtov DPH. „Bohužiaľ hlavnú úlohu v ňom hrá zamestnanec finančnej správy.“ Celkový rozsah krátenia dane v prípade s krycím názvom Krkavec má rozsah 8,1 mil. eur. Policajtom sa podarilo zachrániť 1,1 mil. eur. Ide o sumu, ktorá mala vyť rôznym spoločnostiam neoprávnené vyplatená.

Jedným z hlavných organizátorov skupiny bol vedúci oddelenia kontroly na trnavskom daňovom úrade Zoltán M., ktorý „vedel plán výkonu daňových kontrol, takže mohol skupine veľmi efektívne radiť, aké tovary, v akých hodnotách a v akom zdaňovacom období má nadmerné odpočty realizovať.“ Aktuálne je na úteku, vyhlásili po ňom celoštátne pátranie.

„Bolo vykonaných päť domových prehliadok na území Trnavského kraja. Konkrétne tri v Galante, jedna v Hrnčiarovciach nad Parnou a jedna v Moravanoch nad Váhom,“ informoval včera na tlačovej konferencii prezident policajného zboru Tibor Gašpar. Celkovo obvinili 19 ľudí. Hrozí im 7 až 12 rokov odňatia slobody.

„Je to jasný odkaz všetkým páchateľom, ktorý páchali túto činnosť, že nemôžu dobre spávať,“ dodal špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, podľa ktorého sa trestnú činnosť podarilo dobre zdokumentovať, napriek tomu, že je z rokov 2003 až 2011.

Text a foto: Martin Palkovič