Použitým kuchynským olejom pomôžete charite

Olej zanáša a upcháva kanalizáciu, zbaviť sa ho týmto spôsobom je preto zakázané. Ak použitý kuchynský olej odovzdáte do žltej zbernej nádoby umiestnenej pred Centrom pomoci človeku na Ulici A. Hlinku 41 v Piešťanoch, pomôžete nielen životnému prostrediu, ale aj charite.

Centrum pomoci človeku za vyzbieraný starý olej dostane nový olej alebo ocot, ktorý jeho pracovníci rozdelia ľuďom zo sociálne slabších vrstiev. Z jedného litra použitého oleja je totiž možné vyrobiť až 0,9 litra biopalivovej zložky do motorovej nafty.

Olej, ktorý končí v kanalizácii, zanáša potrubia, láka hlodavce a znečisťuje vody. Aj jedna kvapka použitého kuchynského oleja dokáže znečistiť niekoľko tisíc litrov vody. Túto energeticky stále hodnotnú surovinu je pritom možné recyklovať a po spracovaní ďalej použiť ako biopalivovú zložku do motorovej nafty.

Domácnosti môžu zbierať akýkoľvek rastlinný kuchynský olej – po vyprážaní z fritéz, ale aj olej, ktorý slúžil ako nálev potravín – rýb, zeleniny či syra. Dôležité je však zbierať čistý olej, ktorý neobsahuje zvyšky potravín, šťavy z mäsa či vody.

Odporúča sa zliať ho cez sitko do čistej a suchej PET fľaše alebo originálneho obalu.

Zdroj: piestany.sk