Potraviny pre ľudí v núdzi sa do Vianoc minú. Piešťanská charita prosí o pomoc

Najväčšiu potravinovú zbierku v prevádzkach siete Tesco zastavil lockdown. Trnavská arcidiecézna charita preto prišla o tony potravín a drogérie, ktorými pomáha ľuďom v núdzi. Nízkoprahové Centrum pomoci človeku v Piešťanoch v tejto súvislosti prosí verejnosť o pomoc.

Minulý rok pomohli potraviny a drogéria získané v zbierke Trnavskej arcidiecéznej charity stovke rodín z piešťanského regiónu. Išlo o rodiny, v ktorých vychováva deti len jeden rodič, ako aj o mnohopočetné rodiny.

„Títo rodičia nevedia deťom zaplatiť ani obedy v škole. Vďaka potravinovej pomoci dostane dieťa teplé jedlo aspoň doma. Každé ušetrené euro môže rodina zároveň použiť na iné náklady,“ vysvetľuje Simona Petrušová, pracovníčka nízkoprahového Centra pomoci človeku v Piešťanoch.

 

Sklad s potravinami a drogériou napĺňa na takmer na celý rok tradičná predvianočná zbierka v predajniach siete Tesco. Už druhý raz ju skomplikovala pandémia. Vlani sa vyzbierala iba pätina z toho, čo ľudia odovzdali rok predtým.

Tento rok dostalo Centrum pomoci človeku v Piešťanoch ešte väčšiu ranu. Pre vyhlásený lockdown sa zbierka nekonala vôbec.

„Sklad máme zaplnený len na desať percent, pre pandémiu sa však dostáva do núdze ešte viac ľudí a tak je aj potreba potravín mimoriadna. Vyzerá to tak, že do Vianoc vyčerpáme všetky zdroje. Ešte aj kostoly, v ktorých sa konajú prvopiatkové zbierky, sú zatvorené. V takejto zlej situácii sme ešte neboli,“ vysvetľuje Simona Petrušová.

Charita sa preto obracia na verejnosť v Piešťanoch a okolitých obciach. K pomoci prizýva jednotlivcov aj kolektívy. Zbierku trvanlivých potravín a hygienických pomôcok môžu zorganizovať firmy s ich zamestnancami, športové kluby a iné združenia, ale aj jednotlivci.

„Už neraz sme zažili, ako vedia ľudia pomáhať, keď je zle. Z nášho skladu doslova každý deň odchádza pomoc tam, kde ju veľmi potrebujú. Ľudí preto prosíme, aby sa opäť zapojili do tejto pomoci. Keď sa spoja viacerí, dokážu spolu veľké veci,“ dodáva Simona Petrušová.

Čo zbierať?

Trvanlivé potraviny: ryža, cestoviny, strukoviny, detská krupica, detská výživa, cereálie, konzervy s mäsom a rybami, zaváraniny, lekvár, paštéty, sušené mlieko, cukor, olej, káva, čaj, keksy.

Drogéria: sprchovacie gély, šampóny, mydlá, detské plienky, pracie prostriedky, dámske vložky, holiace strojčeky a peny na holenie, prostriedky na pranie, dezinfekcia, toaletný papier, vlhčené servítky.

Kam potraviny priniesť?

Do Centra pomoci človeku na ulici Andreja Hlinku 41 v Piešťanoch. V pondelok, utorok a v stredu v čase od 8. do 12. a od 13. do 16. hodiny, vo štvrtok a piatok od 8. do 12. hodiny.
Telefonický kontakt na pracovníčky centra: 0910 788 031

Zdroj: Tlačová správa – Trnavská arcidiecézna charita

Foto: Trnavská arcidiecézna charita