Poslanci si pozreli zimný štadión, rozhodnú o jeho budúcnosti

O potrebe rozsiahlej investície do ľadovej plochy sa pokúsil členov zastupiteľstva presvedčiť vo štvrtok 7. mája šéf ŠHK 37 Piešťany Jaroslav Lušňák. Zopakoval, že bez opráv je nasledujúca hokejová sezóna ohrozená.

esprit nails

Jeho pozvanie na zimný štadión prijala tretina poslancov. Pozreli si betónový povrch klziska, z ktorého postupne začínajú vyčnievať chladiace rúrky, strojovňu aj nové priestory vybudované hokejovým klubom.

Od poslednej investície do chladenia zimného štadióna ubehlo 15 rokov. Náklady v hodnote 18 mil. korún (597-tisíc eur) vtedy pokryl Slovenský zväz ľadového hokeja.

Aktuálne nemôžu Piešťany s pomocou od štátu počítať. Premiér Robert Fico síce na účet mesta poslal miliónovú dotáciu, ale tá je určená na výstavbu novej tréningovej haly. V rámci nej mal byť vymenený aj existujúci chladiaci systém.

Na žiadosť o rokovanie primátor Miloš Tamajka z úradu vlády doteraz nedostal odpoveď. V priebehu minulého týždňa na naše otázky nereagovala ani hovorkyňa premiéra. Radnica preto zatiaľ nevedie, či by štátne peniaze mohla použiť na rekonštrukciu, ktorá je podľa Jaroslava Lušňáka nutná.

Jej drahší variant môže stáť až 700-tisíc eur. Šéf hokejistov hovorí, že tieto náklady by sa mestu vrátili za 5 rokov. Samospráva ročne prispieva na energie 150-tisíc eur.

V súčasnosti je ľadová plocha chladená nepriamo. Podľa zástupcov firmy Frost Service, ktorá dodáva chladiace zariadenia zimných štadiónov, dosahuje úspora pri priamom chladení 50 %.

Okrem technologickej časti strojovne by však pri zmene spôsobu chladenia museli byť vymenené aj chladiace trubice pod ľadovou plochou. Cena rekonštrukcie v tomto rozsahu odhadli na 700-tisíc eur.

Lacnejšia možnosť stojí 120-tisíc eur, ale zahŕňa iba výmenu opotrebovaných častí strojovne. Celkovú rekonštrukciu by to podľa Jaroslava Lušňáka oddialilo iba o pár rokov.

MP_05-07-15_5823 MP_05-07-15_5812 MP_05-07-15_5815 MP_05-07-15_5831

Text a foto: Martin Palkovič