Piešťanskí policajti pýtali úplatok, museli vyzliecť uniformy

Príslušníci hliadky prichytili šoféra, ktorý viedol auto pod vplyvom alkoholu. Namiesto pokuty a odňatia vodičského oprávnenia si vypýtali úplatok. Muž to ohlásil a policajti boli potrestaní.

Prípad sa stal ešte minulý rok v Piešťanoch. Peter K. a Peter B. sa začiatkom februára dohodli s prokurátorom o vine a treste. Schválil to Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Jeho hovorkyňa Katarína Kudjaková informovala, že dnes už bývalí policajti z Obvodného oddelenia PZ Piešťany boli odsúdení na trest odňatia slobody v trvaní tri roky, s podmienečným odkladom na päť rokov. Okrem toho obaja dostali peňažný trest 300 eur. Službu v orgánoch verejnej moci nemôžu vykonávať najmenej päť rokov. „Súd uložil probačný dohľad nad správaním obžalovaných v skúšobnej dobe.“

Šofér, ktorého zastavili minulý rok v Piešťanoch, nafúkal. Za to, že mu nezadržia vodičské oprávnenie, si vypýtali hotovosť v neurčitej výške. Muž ju však nemal pri sebe, preto sa dohodli, že peniaze prinesie neskôr jeho spolujazdkyňa. Dala im 100 eur.

„V prípade, ak by sa občania stretli s korupčným správaním zo strany policajtov, odporúčame ihneď zavolať na tiesňovú linku 158 a takéto konanie oznámiť,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová. Dodala, že ak je policajtovi ponúknutý úplatok, dochádza k páchaniu trestnej činnosti, pričom postup polície je stanovený zákonmi a internými predpismi.

Text a foto: Martin Palkovič