07.12.2015 # 11:09 # 11:09

Piešťanom hrozí rozpočtové provizórium

Inzercia

Meškanie príprav mestského rozpočtu môže byť príčinou toho, že poslanci najdôležitejšie rozhodnutie roka odložia až na január. Radnica napriek opakovaným sľubom návrh mestského rozpočtu na rok 2016 doteraz nezverejnila.

Primátor pozval neziskovky, ale sám neprišiel

Na poslednom zastupiteľstve prednosta mestského úradu Eduard Strapatý povedal, že návrh rozpočtu bude známy v pondelok 30. novembra. Mali ho totiž prerokovať komisie, ktoré zasadli minulý týždeň. Dokument sa síce na web stránke mesta objavil, ale krátko potom bol stiahnutý.

Mesto vo štvrtok 3. decembra zorganizovalo stretnutie so zástupcami neziskových organizácií na tému participatívneho rozpočtu. O využití časti finančných prostriedkov by mali už na budúci rok rozhodovať občania. Primátor Miloš Tamajka sa však stretnutia nezúčastnil. Poslal svojho zástupcu Michala Hyneka, ktorý tiež po hodine odišiel.

„V priebehu roka plánujeme pripraviť všetky náležitosti, aby participatívny rozpočet mohol fungovať,“ povedal viceprimátor a dodal, že ľudia by mali priamo rozhodovať o sume medzi 20- až 50-tisíc eur. Musia s tým však súhlasiť poslanci, ktorí návrh rozpočtu stále nemajú. Michal Hynek povedal, že ho dostanú dnes.

„Boli sme pozvaní pánom primátorom a jeho zástupcom a po hodine tu už nikto z nich nie je. Je to sklamanie,“ zhodnotil stretnutie k participatívnemu rozpočtu Aurel Rusnák z občianskeho združenia Kvas.

Hlasovať budú zrejme na poslednú chvíľu

Zastupiteľstvo sa malo rozpočtom pôvodne zaoberať 17. decembra, ale podľa neoficiálnych informácií sa k tomu dostane až medzi sviatkami. Komisie majú na túto tému spoločné rokovanie vo štvrtok 10. decembra o 15.30 h v Mestskej knižnici.

Deň predtým sa k tomu s vedením mesta stretnú poslanci, ktorí na primátora už od jari naliehali, aby s nimi o rozpočte hovoril. Uskutočnilo sa však iba jedno stretnutie bez konkrétnych výsledkov, čo viacerí z nich kritizovali.

V septembri musela z mestského úradu odísť rozpočtárka a radnica prišla aj o dlhoročnú vedúcu finančného oddelenia.

Rozpočet potom pripravovala bývalá prednostka Dáša Reháková. Aj tú primátor Tamajka koncom októbra z funkcie odvolal.

Ak poslanci s návrhom rozpočtu nebudú súhlasiť a neschvália ho, mesto začne rok 2016 s rozpočtovým provizóriom. Samospráva v takom prípade bude fungovať podľa rozpočtu z predchádzajúceho roka, ale nemôže realizovať žiadne nové investície.

Text a foto: Martin Palkovič

X