Okradnutých seniorov pribúda, polícia varuje pred podvodníkmi

Polícia v Trnavskom kraji eviduje od začiatku roka 17 podvodov a krádeží, ktorých obeťami boli seniori. Tri prípady sa stali v okrese Piešťany.

Podvodníci vystupujú ako pracovníci elektrární, vodární, plynární, sociálnych úradov, či iných inštitúcií, tiež ako cudzinci, ktorí sa pýtajú na cestu do nemocnice a popritom chcú peniaze na operáciu ich príbuzného v kritickom stave.

Na ulici sa darí aj podomovým predajcom, ktorí lákajú seniorov na „výhodné“ kúpy rôzneho tovaru.

„Polícia preto upozorňuje občanov, najmä seniorov, aby boli obzvlášť obozretní. Podvodníci volajú starším osobám najmä v neskorých nočných hodinách alebo skorých ranných hodinách a  predstavujú sa nielen ako ich príbuzní alebo známi (vnuk, syn, brat, sused, spolužiak), ale tiež ako ošetrujúci lekári ich príbuzného. V telefóne používajú mená ako MUDr. Molnár, MUDr. Martinka, MUDr. Matuška. Vo všetkých prípadoch žiadajú požičať peniaze na rôzne účely,“ uviedla hovorkyňa krajskej polície Mária Linkešová.

Páchatelia podľa nej tvrdia, že príbuzný poškodených seniorov zavinil pod vplyvom alkoholu ťažkú dopravnú nehodu na Slovensku alebo v Maďarsku, spôsobil škodu a zranenie inej osobe a teraz leží v nemocnici, nemôže komunikovať, lebo si pri dopravnej nehodne odhryzol jazyk.

Volajú niekoľkokrát za sebou, aby znemožnili seniorovi preveriť si, či skutočne volá ich príbuzný a v ich prospech hrá aj neskorá nočná hodiny, kedy starší ľudia nechcú obťažovať iného člena rodiny.

„Žiadajú, aby peniaze poslali po taxikárovi, alebo ich osobne priniesli do Maďarska a odovzdali ich neznámej osobe, ktorá o nehode vie a zariadi všetky potrebné veci. Sľubujú im, že nehoda nebude takto nahlásená na políciu a nikto sa o nej nedozvie,“ dodala hovorkyňa.

Polícia upozorňuje, že v mnohých prípadoch ide o  podvodníkov, ktorí sa v prvom rade snažia získať dôveru seniorov, dostať sa do ich príbytkov, lokalizovať miesto ich úspor a v nepozorovanej chvíli ich pod rôznymi zámienkami okradnúť.

Seniori by preto nemali púšťať neznáme osoby do svojich príbytkov a nezostávať s nimi osamote. Podvodníci ovládajú veľa spôsobov a manipulačných techník ako od nich vylákať peniaze a vzápätí ich pripraviť o celoživotnú úspory.

Zdroj: KR PZ Trnava