Od konca 2. svetovej vojny uplynulo 70 rokov

Pri príležitosti zajtrajšieho Dňa víťazstva nad fašizmom sa dnes popoludní zástupcovia mesta a niekoľko občanov poklonili pri Pamätníku osloboditeľov na Námestí SNP.

esprit nails

Jediným prítomným pamätníkom Slovenského národného povstania bol Ernest Kubányi. Ako 14-ročný chlapec pomáhal partizánom na Kysuciach. Neskôr sa stal letcom, pôsobil v Afrike a potom bol veliteľom na leteckej základne v Kuchyni.

Podľa Jozefa Chebeňa, ktorý dnes tiež k Pomníku osloboditeľov prišiel, naše mesto nebolo prechodom frontu zvlášť zasiahnuté. Nemci pri ústupe zničili oba mosty a rozorali letisko. Z dvoch strán na nich tlačila sovietska a rumunská armáda.

„Prekročili Váh a ušli smerom na Orvište. Tam s dvoma ťažkým guľometmi držali front tri dni, pri každom guľomete bolo vyše metra nábojov. Tak to hovorili pamätníci,“ povedal Jozef Chebeň, ktorý koniec vojny nezažil.

Z rozprávania rodičov sa dozvedel, že Piešťany boli „silné gardistické mesto.“ Hlinkova strana tu podľa jeho slov robila zjazdy, pretože jej členovia sa tu cítili bezpečne.

Historici hovoria, že prechod frontu si v Piešťanoch vyžiadal dvanásť obetí ostreľovania. Mesto bolo oslobodené 4. apríla 1945. Nemecko kapitulovalo 8. mája, kedy si pripomíname Deň víťazstva nad fašizmom.

MP_05-07-15_5760 MP_05-07-15_5767 MP_05-07-15_5788

Text a foto: Martin Palkovič