Na piešťanskej strednej škole našli marihuanu aj pervitín

Drogy mali pri sebe samotní študenti. Pri menšom množstve im hrozia až tri roky väzenia. Názov školy nechcela policajná hovorkyňa konkretizovať.

Drogy sú v Piešťanoch stále problém. Ukázala to aj nedávna štúdia Slovenskej technickej univerzity (STU), ktorá analyzovala splašky. Podľa chemického rozboru sú na tom Piešťany v spotrebe pervitínu podobne ako niektoré veľké európske mestá.

S drogami musia bojovať aj riaditelia tunajších stredných škôl. Nedávny nález marihuany u študenta jednej z nich policajná hovorkyňa Mária Linkešová nepotvrdila. V minulom roku však učitelia volali políciu hneď niekoľkokrát.

„Na trnavských školách sa polícii podozrenia nepotvrdili. Na strednej škole v Piešťanoch zasahovali policajti na podnet vedenia školy. V jednom prípade prechovávala študentka pervitín a v druhom prípade zadržali policajti u žiaka marihuanu,“ informovala hovorkyňa.

Podľa jej slov boli obaja starší ako 18 rokov. Za prechovávanie drog pre vlastnú potrebu pritom hrozí trest odňatia slobody až na tri roky. U mladistvých osôb ho môžu znížiť o polovicu. Dílerom hrozí až desaťročné väzenie, v závažných prípadoch aj doživotie.

Prevencia zo strany polície spočíva najmä v prednáškach. Žiakom na nich poskytujú základné informácie o škodlivosti užívania drog  a zároveň ich oboznamujú s trestnou-právnou zodpovednosťou. Často sa tak deje na základe pozvania od samotnej školy. Pomôckou je protidrogový kufrík a informačné letáky.

Podľa štúdie, ktorú v novembri 2013 zverejnila STU, je v Piešťanoch spotreba pervitínu vyššia ako vo väčšine európskych miest. Príčinou je zrejme fakt, že ide o pôvodom československú drogu, ktorá nie je v západnej Európe príliš obľúbená. V splaškoch z piešťanskej kanalizácie však vedci zistili aj vysoké hodnoty marihuany a extázy.

Text a foto: Martin Palkovič